Scholz, Macron dhe Draghi me tren në Kiev

08:53 16/06/2022

Tre liderët kombëtarë të Bashkimit Evropian, Mario Draghi i Italisë, Emmanuel Macron i Francës dhe Olaf Scholz i Gjermanisë po udhëtojnë së bashku për në Kiev.

Kjo vjen pas kritikave që ka adresuar presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelenskiy për mbështetjen e tyre të vakët për Ukrainën. Vizita vjen një ditë përpara se Komisioni Evropian të vendosë rreth rekomandimit mbi statusin e Ukrainës si një kandidate për anëtarësim në BE.

Duke folur pĂ«rpara udhĂ«timit, Presidenti Macron tha: “Ne jemi nĂ« njĂ« pikĂ« kur duhet tĂ« dĂ«rgojmĂ« sinjale tĂ« qarta politike, ndaj UkrainĂ«s dhe popullit tĂ« saj, kur ajo po reziston heroikisht”.

Kjo rezistencë ka qenë shumë e varur nga mbështetja ushtarake e huaj. Ukraina ka kritikuar Francën, Gjermaninë dhe Italinë, se janë të ngadalshëm në dërgimin e armëve.

Paketa e fundit e ndihmĂ«s amerikane Ă«shtĂ« shumĂ« e nevojshme. Ai pĂ«rfshin dy sisteme mbrojtĂ«se detare dhe artileri tĂ« rĂ«ndĂ« , njĂ« ndihmĂ« qĂ« Ukraina e ka mirĂ«pritur.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.