Scholz: Pushtimi rus ka ngecur

10:59 23/03/2022

Forcat ruse janë duke dështuar që të përparojnë në Ukrainë pavarësisht bombardimeve në qytete dhe fshatra. Kjo konfirmohet edhe nga kancelari gjerman Olaf Scholz.

“Ofensiva e Putinit ka ngecur pavarĂ«sisht tĂ« gjitha shkatĂ«rrimeve qĂ« sjellin ditĂ« pas dite”, u tha ai politikanĂ«ve nĂ« Gjermani, duke shtuar se lideri rus “ka nevojĂ« qĂ« tĂ« dĂ«gjojĂ« tĂ« vĂ«rtetĂ«n”, tĂ« ndalojĂ« luftimet dhe tĂ« gjejĂ« njĂ« zgjidhje diplomatike.

“Lufta nuk po shkatĂ«rron vetĂ«m UkrainĂ«n, por edhe tĂ« ardhmen e RusisĂ«â€, tha Scholz.

Duke paralajmëruar Moskën për ndëshkime, Scholz tha se duhet bërë kujdes me sanksionet për të mos dëmtuar shtetet europiane më shumë se udhëheqjen ruse.

Ai e pĂ«rfundoi fjalĂ«n e tij duke thĂ«nĂ« se ukrainasit mund t’i besojnĂ« GjermanisĂ« dhe se refugjatĂ«t janĂ« tĂ« mirĂ«pritur./tvklan.al

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *