Scholz: Rreziku i luftës nuk ka kaluar

[embedded content][embedded content]

19:00 19/02/2022

‘NĂ« EuropĂ« kĂ«rcĂ«nohemi sĂ«rish nga lufta’. KĂ«shtu deklaroi kancelari gjerman, Olaf Scholz  nĂ« KonferencĂ«n e SigurisĂ« nĂ« Mynih ku e paralajmĂ«roi RusinĂ« nga pasojat e njĂ« sulmi ndaj UkrainĂ«s.

“Çdo agresion ushtarak kundĂ«r UkrainĂ«s do tĂ« ishte njĂ« gabim i rĂ«ndĂ« dhe ne nuk duam qĂ« Rusia tĂ« shkojĂ« deri nĂ« kĂ«tĂ« pikĂ« . Rusia tani ka bĂ«rĂ« publike pĂ«rgjigjen e saj ndaj propozimeve tĂ« SHBA. Dhe unĂ« them se po, ne jemi gati tĂ« negociojmĂ«. Sigurisht, ne do tĂ« bĂ«jĂ« njĂ« dallim tĂ« qartĂ« midis kĂ«rkesave tĂ« panegociueshme  nga njĂ«ra anĂ« dhe interesave legjitime tĂ« sigurisĂ« nga ana tjetĂ«r.”

Scholz deklaroi se paqja nĂ« EuropĂ« mund tĂ« ruhet, nĂ«se nuk ndryshohen  kufijtĂ«. PavarĂ«sisht kĂ«tyre deklaratave kancelari gjerman u tregua i gatshĂ«m pĂ«r gjetjen e njĂ« zgjidhje diplomatike.

‘Diplomaci sa mĂ« shumĂ« tĂ« jetĂ« e mundur, pa qenĂ« naiv, ky Ă«shtĂ« qĂ«llimi’.

Për Scholz nuk ka asnjë justifikim vendosja e 100.000 ushtarëve në kufirin ukrainas dhe theksoi premtimin se Gjermania do të mbrojë partnerët e aleancës nga sulmet. Deklaratat e Scholz në Mynih vijnë pas vizitës së tij në Moskë, ku u takua me presidentin Putin për të biseduar mbi rrugët e uljes së tensioneve dhe mos përshkallëzimit të mëtejshëm të situatës.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *