Sekretari amerikan i mbrojtjes: Nëse Suedia i bashkohet NATO-s, do ta bëjë aleancën “më të mirë në mbrojtjen tonë”

Nëse Suedia bashkohet me NATO-n, vendi do ta bëjë aleancën “më të mirë në mbrojtjen e vetvetes”, tha Sekretari i Mbrojtjes i SHBA Lloyd Austin gjatë fjalëve të hapjes përpara një takimi dypalësh me ministrin suedez të Mbrojtjes Peter Hultqvist në Pentagon të mërkurën.

“Aftësitë tuaja janë moderne, të rëndësishme dhe domethënëse dhe shtimi juaj në aleancë do të na bëjë të gjithëve më të mirë në mbrojtjen tonë. Dhe sigurisht, kjo është veçanërisht e rëndësishme në këtë kohë vendimtare”, tha Austin, ndërsa lufta në Ukrainë vazhdon.

“Shtetet e Bashkuara mbështesin fuqimisht kërkesën e Suedisë për anëtarësim në NATO”, shtoi Austin.

Austin falënderoi Suedinë për ndihmën e saj në mbështetjen e Ukrainës gjatë dy muajve e gjysmë të fundit të luftës.

“Suedia i është bashkuar Shteteve të Bashkuara dhe aleatëve dhe partnerëve tanë për të nxituar ndihmën e nevojshme urgjente të sigurisë dhe ndihmën humanitare për popullin trim të Ukrainës”, tha Austin. “Udhëheqja juaj ka ndihmuar në vendosjen dhe vendosmërinë e përtërirë të institucionit suedez të mbrojtjes dhe sigurisë.”

Suedia ka vendosur të aplikojë zyrtarisht në NATO për anëtarësim këtë javë, së bashku me Finlandën.
Hultqvist tha se lufta e Rusisë në Ukrainë përbën një “kërcënim afatgjatë për sigurinë evropiane” dhe e quajti atë një “kohë kur demokracitë e Evropës dhe Amerikës së Veriut duhet të qëndrojnë së bashku kundër agresionit të zhveshur të Rusisë”.

Ndërsa SHBA dhe Suedia tashmë punojnë së bashku ushtarakisht, Hultqvist tha se “gjërat kanë ndryshuar” për shkak të pushtimit të Rusisë, raporton CNN.

“Ne kemi bërë shumë së bashku për të krijuar ndërveprim për të ushtruar së bashku dhe për të zhvilluar marrëdhëniet midis forcave tona të armatosura,” tha Hultqvist. “Nga këndvështrimi ynë, ne e kemi parë atë si diçka që i ka dhënë stabilitet pjesës sonë të Evropës, por lufta në Ukrainë është një realitet dhe gjërat kanë ndryshuar”.

Hultqvist e quajti vendimin e Suedisë për të aplikuar për anëtarësim në NATO një “manifestim të angazhimit tonë për sigurinë transatlantike dhe bashkëpunimin transatlantik”.

“Duke e lidhur sigurinë tonë edhe më ngushtë me sigurinë e Shteteve të Bashkuara dhe të tjerëve, ne po ushtrojmë të drejtën tonë për të bërë zgjedhjet tona për të siguruar sigurinë tonë”, shtoi Hultqvist.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts