Sekretari amerikan i Shtetit Blinken: Gazsjellësi ‘Rrjedha Veriore 2’, një projekt gjeopolitik rus

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken tha se gazsjellësi Rrjedha Veriore 2, është një projekt gjeopolitik rus që minon sigurinë e Ukrainës.

Gazsjellësi do të rrisë eksportet e gazit rus në Gjermani. Ai këto komente i bëri gjatë një konference për media të mërkurën (23 qershor) në Berlin së bashku me homologun e tij gjerman, Heiko Maas.
Shtetet e Bashkuara, sipas Blinkenit, duan të sigurohen se Rusia nuk po e përdorë energjinë si një mjet ndikimi ndaj ndonjë shteti evropian. Uashingtoni është kundër ndërtimit të gazsjellësit Rrjedha Veriore 2 përmes së cilit do të dyfishohej eksporti i gazit rus përmes Detit Baltik.

Projekti është 95 për qind i përfunduar dhe i mundëson Rusisë që të kufizojë eksportet e gazit përmes Ukrainës, pasi pamundëson që Kievi të mbledhë tarifat e tranzitit. Gjermania ka thënë se kjo është një çështje e brendshme dhe se do t’i shkojë deri në fund projektit.
Ministri i Jashtëm gjerman, Maas tha se Berlini dëshiron një zgjidhje të pranueshme për të dyja palët. “Ne i dimë qëndrimet e Uashingtonit. Është jashtëzakonisht e rëndësishme për ne që të arrijmë rezultate të cilat do të kenë mbështetjen edhe të Uashingtonit”, tha Maas.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *