Sekretari Amerikan i Shtetit flet për situatën në Gazë: Palët të mbrojnë civilët, Izraeli të sigurojë jetën e tyre

KOPENHAGEN

Sekretari Amerikan i Shtetit, Anthony Blinken, gjatë një vizite në Danimarkë, është ndalur tek situata e trazuar mes Izraelit dhe Palestinës. Blinken u ka bërë thirrje palëve që të mbrojnë civilët, sidomos fëmijët, ndërsa shtoi se Izraeli, si një vend me demokraci më të shëndetshme, ka një barrë shtesë për të siguruar mbrojtjen e tyre.

“Ne do të bëjmë një diplomaci intensive për t’i dhënë fund këtij cikli aktual të dhunë. Jemi të gatshëm për mbështetje nëse palët kërkojnë një armëpushim”, u shpreh Blinken.

Kujtojmë se në Gaza, dhuna nga të dyja palët, Izraeli dhe Hamasi është përshkallëzuar dhe nga sulmet e të dyja palëve janë shënuar viktima.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *