Sekretari Blinken drejt Ukrainës

21:50 30/04/2021

Rusia ka rritur praninë ushtarake përgjatë kufirit

 Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken do tĂ« shkojĂ« nĂ« UkrainĂ« javĂ«n e ardhshme, ndĂ«rsa Uashingtoni po koordinon nga afĂ«r me Kievin pĂ«r situatĂ«n pas shtimit tĂ« fundit tĂ« pranisĂ« ushtarake tĂ« RusisĂ« pĂ«rgjatĂ« kufirit me UkrainĂ«n.

Sekretari Blinken do tĂ« jetĂ« nĂ« UkrainĂ« mĂ« 5-6 maj, “kur ai do tĂ« takohet me Presidentin Zelensky, Ministrin e JashtĂ«m Kuleba, zyrtarĂ« tĂ« tjerĂ« dhe pĂ«rfaqĂ«sues tĂ« shoqĂ«risĂ« civile tĂ« UkrainĂ«s pĂ«r tĂ« riafirmuar mbĂ«shtetjen e palĂ«kundur tĂ« Shteteve tĂ« Bashkuara pĂ«r sovranitetin dhe integritetin territorial tĂ« UkrainĂ«s pĂ«rballĂ« agresionit qĂ« po zhvillon Rusia”, tha zĂ«dhĂ«nĂ«si i Departamentit tĂ« Shtetit Ned Price nĂ« njĂ« deklaratĂ« tĂ« premten.

Shtetet e Bashkuara po vëzhgojnë nga afër lëvizjet e Rusisë pasi Moska njoftoi të enjten e kaluar se do të fillonte tërheqjen e trupave të saj nga kufiri i Ukrainës.

Sekretari i shtypit i Pentagonit John Kirby tha kĂ«tĂ« javĂ« se Ă«shtĂ« shumĂ« herĂ«t pĂ«r tĂ« folur dhe se po marrin pĂ«r tĂ« mirĂ«qena pretendimet e RusisĂ« se po tĂ«rheqin tĂ« gjithĂ« forcat, ndĂ«rsa pranoi “njĂ« lloj largimi tĂ« disa forcave [tĂ« RusisĂ«] nga Ukraina”.

Zyrtarë të lartë amerikanë dhe të Bashkimit Evropian kishin thënë se afërsisht 150 000 forca ruse u dislokuan përgjatë kufirit të Ukrainës dhe në Krime, numër më i madh ky nga forcat në këtë zonë shtatë vjet më parë kur Rusia pushtoi dhe aneksoi Krimenë në vitin 2014.

Shtetet e Bashkuara kanë riafirmuar mbështetjen e tyre për sovranitetin, pavarësinë dhe integritetin territorial të Ukrainës, duke i kërkuar qeverisë ruse të ndërpresë menjëherë çdo veprimtari agresive në Ukrainë dhe përreth saj.

UdhĂ«timi i Sekretarit Blinken nĂ« UkrainĂ« do tĂ« ishte udhĂ«timi i tij i parĂ« si sekretari amerikan i shtetit. NĂ« Kiev, ai “do tĂ« inkurajojĂ« gjithashtu pĂ«rparimin e vazhdueshĂ«m nĂ« axhendĂ«n e reformave institucionale tĂ« UkrainĂ«s, veçanĂ«risht veprimin anti-korrupsion, i cili Ă«shtĂ« thelbĂ«sor pĂ«r sigurimin e institucioneve demokratike tĂ« UkrainĂ«s, prosperitetin ekonomik dhe tĂ« ardhmen Euro-Atlantike”, tha zoti Price nĂ« deklaratĂ«n e sĂ« premtes.

Para udhëtimit në Ukrainë, kryediplomati amerikan do të marrë pjesë në një takim të ministrave të jashtëm të G-7ës në Londër nga 3-5 maj, i cili është takimi i parë i tillë në person që prej dy vitesh kur filloi pandemia e koronavirusit.

“Shtetet e Bashkuara do tĂ« diskutojnĂ« se si mund tĂ« punojnĂ« me vendet e tjera pĂ«r tĂ« trajtuar çështjet kyçe gjeopolitike me tĂ« cilat pĂ«rballemi ndĂ«rsa rimĂ«kĂ«mbemi mĂ« tej nga kjo pandemi”, tha zĂ«dhĂ«nĂ«si i Departamentit tĂ« Shtetit. “Trajtimi i COVID-19 dhe kriza e klimĂ«s do tĂ« vihen nĂ« rend tĂ« parĂ« nĂ« axhendĂ«, ashtu si edhe avancimi i rritjes ekonomike, tĂ« drejtat e njeriut, siguria ushqimore, barazia gjinore dhe fuqizimi i grave dhe vajzave”.

NĂ« Britani, Sekretari Blinken do tĂ« takohet gjithashtu me Kryeministrin Boris Johnson dhe Sekretarin e JashtĂ«m Raab “pĂ«r tĂ« diskutuar pĂ«rparĂ«sitĂ« e pĂ«rbashkĂ«ta SHBA-Britani tĂ« Madhe”.

PĂ«rveç vendeve tĂ« G-7Ă«s, zyrtarĂ« nga Australia, India, Afrika e Jugut, Koreja e Jugut dhe Brunei, nĂ« cilĂ«sinĂ« e KryesisĂ« sĂ« ASEAN-it, do tĂ« bashkohen nĂ« takimin e Ministrave tĂ« JashtĂ«m dhe tĂ« Zhvillimit tĂ« G-7 si tĂ« ftuar. Zoti Price tha se, “kĂ«to takime do tĂ« hedhin bazat pĂ«r Samitin e 46-tĂ« tĂ« UdhĂ«heqĂ«sve, nĂ« Cornwall nĂ« qershor.”/VOA

PĂ«r rezultatet e zgjedhjeve 2021 vizitoni rezultatet.tvklan.al

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.