Sekretari i Mbrojtjes mbështet fort kandidaturën e Truss për udhëheqjen konservatore: Ajo është e drejtë, di si të…

Ben Wallace ka mbështetur Liz Truss për udhëheqjen e konservatorëve duke thënë se ajo është “kandidatja e vetme” me përvojë për të udhëhequr kombin.

Duke folur për The Times”, sekretari i mbrojtjes tha se ai mbështeste Truss sepse ajo është “e drejtë”.

“Liz Truss është një fituese, është autentike”, shton ai. Miratimi i Ëallace u kundërshtua ngushtë nga Truss dhe Rishi Sunak. Sekretari i mbrojtjes ishte shfaqur si favoriti i qartë midis anëtarëve të konservatorëve përpara se të fillonte gara për lidership.

Wallace tha për Truss: Kam ulur me të në kabinet, takime dypalëshe dhe samite ndërkombëtare. Ajo qëndron në këmbë. Mbi të gjitha, ajo është e drejtë.

Sunak paralajmëroi se planet e Truss për të ulur taksat me vlerë më shumë se 30 miliardë paund do të “hipotekojnë të ardhmen e fëmijëve dhe nipërve tanë”.

Ai tha se qeveria duhet të kapë inflacionin, duke e përshkruar atë si “armikun që i bën të gjithë më të varfër”, duke ulur standardet e jetesës dhe duke gërryer kursimet e fituara me vështirësi.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.