Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg: Rusia nuk ka dëshirë të fillojnë negociatat e paqes

Rusia dhe lidershipi i saj nuk kanë dëshirë të fillojnë negociatat e paqes, dhe për këtë arsye partnerët duhet të vazhdojnë të mbështesin Ukrainën duke i dërguar kombit më shumë armë, tha Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, përpara takimit ministror të mbrojtjes të NATO-s

“Ne nuk shohim asnjë shenjë nga presidenti Putin, nga Rusia, se ata në fakt po përgatiten për paqe”, tha Stoltenberg.

Në të njëjtën kohë, vuri në dukje ai, sa më shumë terren të jetë në gjendje të fitojë Ukraina përmes kundërofensivës në vazhdim, aq më e fortë do të jetë dora e vendit në tryezën e bisedimeve.

Ne gjithashtu e dimë se sa më e suksesshme të jetë kundërofensiva ukrainase, aq më shumë ka të ngjarë që Presidenti Putin në një fazë të kuptojë se ai nuk mund ta fitojë këtë luftë në fushën e betejës dhe ai duhet të ulet (në tryezën e negociatave), “tha kreu i NATO-s, duke pranuar se askush nuk mund të thotë saktësisht se kur do të ndodhë dhe si.

Në të njëjtën kohë, tha ai, është e qartë për të gjithë se nëse nuk është e mundur të arrihet një paqe e drejtë dhe e qëndrueshme, mbështetja ushtarake për Ukrainën duhet të vazhdojë, sepse kjo është mënyra e vetme që Ukraina të çlirojë territoret e saj. Është gjithashtu e rëndësishme t’i dërgohet një “mesazh i qartë” Kremlinit se Rusia nuk do të jetë në gjendje të fitojë në fushën e betejës, shtoi shefi i NATO-s.

Përveç takimit ministror në Bruksel, në të njëjtën ditë do të mbahet edhe një takim tjetër i Grupit të Kontaktit të Mbrojtjes së Ukrainës në formatin Ramstein .

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts