Sekretari i shtetit Antoni Blinken do të takohet me Lavrov, në një përpjekje për qetësimin e tensioneve mbi Ukrainën

sekretari i shtetit antoni blinken do te takohet me lavrov ne nje perpjekje per qetesimin e tensioneve mbi ukrainen
sekretari i shtetit antoni blinken do te takohet me lavrov ne nje perpjekje per qetesimin e tensioneve mbi ukrainen

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken do të përpiqet të qetësojë tensionet me Moskën për Ukrainën kur të takohet me ministrin e Jashtëm rus Sergei Lavrov në Gjenevë këtë javë, pas takimit me krerët e shtetit ukrainas në Kiev dhe zyrtarët evropianë në Berlin, raporton Reuters.

Turneu diplomatik i Blinken është planifikuar mes shqetësimeve nga Ukraina dhe aleatët e saj perëndimorë për vendosjen e dhjetëra mijëra trupave ruse përgjatë kufirit ruso-ukrainas, por si në ditët e mëparshme, Moska zyrtare mohon planifikimin e një ofensive ushtarake kundër Ukrainës, shtoi agjencia britanike.

“Shtetet e Bashkuara nuk duan një konflikt, ne duam paqe,” tha sot një zyrtar i lartë i Departamentit të Shtetit për armiqësinë ose krizën. Blinken nesër do të takohet me presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky dhe ministrin e Jashtëm Dmitry Kuleb, e më pas në Berlin do të takohet me ministren e Jashtme gjermane Annalena Baerbock dhe më pas me partnerët transatlantikë – zyrtarë të Britanisë së Madhe, Francës dhe Gjermanisë.

Sekretari amerikan i Shtetit do të zhvillojë bisedime mbi temën e përpjekjeve të përbashkëta për të penguar Rusinë nga agresioni kundër Ukrainës dhe për vendosmërinë e aleatëve dhe partnerëve amerikanë për të vendosur sanksione të rënda ekonomike ndaj Rusisë dhe për të shkaktuar pasoja të mëdha negative, tha Departamenti i Shtetit në një deklaratë.

Pas këtyre takimeve, Blinken është planifikuar të takohet me ministrin e Jashtëm rus Sergei Lavrov të premten në Gjenevë për të bërë një ndryshim diplomatik nga situata aktuale, konfirmoi një zyrtar i lartë i Departamentit të Shtetit. Sekretari Blinken bisedoi me Lavrov sot dhe mbrojti de-përshkallëzimin, dhe më pas të dy diplomatët ranë dakord se do të ishte e dobishme që ata të takoheshin personalisht.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts