Sekretarja e Jashtme e Mbretërisë së Bashkuar: Lufta ka hyrë në një ‘fazë të re dhe të ndryshme’

Lufta ka hyrë në një “fazë të re dhe të ndryshme”, tha Sekretarja e Jashtme e Mbretërisë së Bashkuar Liz Truss, pas takimit të aleatëve të NATO-s.

Truss tha se tani kishte “një ofensivë më të përqendruar ruse” në Ukrainë dhe NATO kishte rënë dakord të furnizonte pajisje të reja dhe më të rënda për ta luftuar atë.

Duke folur pas takimit të ministrave të jashtëm në Bruksel, zonja Truss tha: “Putini ka ndryshuar taktikat e tij, por jo qëllimin e tij. Ai dëshiron të kontrollojë të gjithë Ukrainën.”

Ajo më herët tha se Mbretëria e Bashkuar do të “rrisë” furnizimin e saj të armëve, por ende nuk ka detajuar se çfarë do të përfshijë kjo.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *