Sekretarja e Tregtisë e SHBA-së: Nuk ka ‘datë skadimi’ për sanksionet e vendosura kundër Rusisë

Sekretarja e Tregtisë e SHBA-së, Gina Raimondo, tha të mërkurën se kontrollet e eksportit që janë vendosur kundër Rusisë nga Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e saj në përgjigje të pushtimit të Ukrainës nga Vladimir Putin, nuk kanë “datë skadimi”.

Gina Raimondo tha për CNN, se administrata e Biden është e përgatitur të qëndrojë me masat e dizajnuara për t’i shkaktuar dhimbje ekonomike Rusisë për aq kohë sa duhet.”

Komentet, që vijnë nga një anëtar i kabinetit të Presidentit Joe Biden, janë një tjetër tregues se administrata po përgatitet për një konflikt potencialisht të zgjatur  në Evropë që tashmë ka tronditur tregjet financiare dhe që Shtëpia e Bardhë ka vlerësuar se do të dëmtonte portofolin e konsumatorëve amerikanë. .

“Kjo do të jetë e çrregullt dhe ndoshta jashtëzakonisht afatgjatë,” parashikoi Raimondo për krizën.

Raimondo paralajmëroi gjithashtu se çdo vend që nuk respekton kufizimet e SHBA për eksportet në Rusi do të paguajë një çmim të rëndë përfshirë Kinën. Ajo tha se administrata e saj ishte e përgatitur, për shembull, për të shkëputur Kinën nga pajisjet dhe programet kompjuterike amerikane ose evropiane që janë të nevojshme për të prodhuar gjysmëpërçues.

“Ne do të ndjekim penalisht çdo kompani, kudo që të jenë, në Kinë apo gjetkë, që shkel rregullat,” tha ajo. “Pra, pritshmëria jonë është që Kina të mos shkelë rregullat, dhe nëse i bëjnë, do të ketë pasoja.”

Sekretarja e shtypit e Shtëpisë së Bardhë, Jen Psaki, tha të mërkurën se administrata kishte vëzhguar se Kina “kryesisht i bindet sanksioneve që janë vendosur”.

“Megjithatë, do të vërej se nëse ndonjë vend përpiqet të shmangë ose të punojë rreth masave tona ekonomike, ata do të përjetojnë pasojat e atyre veprimeve,” tha Psaki.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.