“Sekuestro nga SPAK, gjysmake, paratë po shkojnë në llogaritë bankare të Zotos dhe Mërtirit”, Berisha: Rama dhe Veliaj fshehën me letra pronarët e vërtetë të inceneratorëve

Ish-kryeministri Sali Berisha në një konferencë me gazetarët ka denoncuar sërish aferën për Inceneratorin e Tiranës.

Gjatë fjalës së tij, Berisha ka theksuar se me inceneratorët janë vjedhur taksat e qytetarëve shqiptarë, duke e cilësuar si vjedhjen e shekullit.

Gjithashtu Berisha ka akuzuar kryeministrin Edi Rama dhe kryebashkiakun e Tiranës Erion Veliaj, si përgjegjësin kryesor të aferës së inceneratorëve.

“Ata që kanë fshehur pronarë në letra, duhet të ishin në qeli. Prokurori e di që për djegësin ekziston një kontratë shtetërorë me privatin. Erion Veliaj , Edi Rama dhe të gjitha ata që kanë firmën kanë kryer vepër penale të rëndë. Sekuestro për Inceneratorin e Tiranës u vendos, por theksoj se kjo masë është gjysmake, pasi edhe pas dy vitesh hetime nuk ndryshon pronësinë e objektit të Tiranës. Edhe pas kësaj masa paratë e shqiptarëve do të derdhen në llogaritë bankare të Zotos dhe të Mërtirit. Zoto dhe Mërtiri me shumë janë aksionerë dytësore me pronarë të djegësit mostër”, ka thënë ai.

Pjesë nga fjala e Berishës:

Sekuestrimi këtë javë i shoqërisë Integrated Energy dhe pasurive të tyre nga SPAK, ka qenë temë kryesore e debatit javor.
Personalisht unë dhe PD kemi mbështetur dhe do mbështesim çdo masë, vendim, akt që përputhet me zbatimin e paanshëm të ligjit.
Në këtë kuadër, ne mbështesim si një masë në drejtimin e duhur, vendosjen e sekuestros mbi shoqëritë dhe pasuritë e shoqërive që në letra kanë në pronësi djegësin e Tiranës.
Por PD përsërit gjithashtu se sikundërse djegësat janë vjedhja e shekullit, hetimi i tyre është dështimi i shekullit.
Vonesat në hetim i kanë kushtuar qytetarëve mbi 40 milionë euro të grabitura nga hajdutët e shekullit.
Për PD-në, vonesa e kësaj sekuestroje përbën në vetvete një vepër të rëndë penale.
Së pari, sepse vetëm pak muaj më parë kreu i SPAK deklaroi se nuk vendosim sekuestro se nuk dimë pronarët dhe ata do na hedhin në arbitrazh. Me këtë pohim ai pohoi se ekzekutivi po fsheh pronarët e kompanive për të vazhduar të qetë vjedhjen e miliona eurove. Ata e bënë këtë fshehje, këtë vepër penale jo për të mbrojtur pasurimin e Zotos dhe Mërtirit, por për të mbrojtur pasurimin e tyre, sepse pronarët e vërtetë janë Rama dhe Veliaj dhe të tjerë.
Ata të cilët kanë fshehur pronarët në letra, kanë kryer një krim të shëmtuar dhe duhej të ishin me kohë në qeli, por kjo nuk ndodh sepse prokuroria është e tyre. Prokurori e di se shteti është i detyruar t’i dalë zot para ligjit kontratës që ka firmosur, dhe kur ajo nuk i del zot, fsheh një krim apo kryen një krim.
Erion Veliaj dhe Edi Rama dhe të gjithë ata që kanë firmat në koncesionin e Tiranës dhe i kanë fshehur pronarët de jure kanë kryer vepër të rëndë penale dhe e kanë bërë këtë vetëm sepse ajo ishte pronë e tyre.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne :bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts