Sekuestrohen 1 ton hashash në Spanjë, 5 shqiptarë e kubanezë në pranga

sekuestrohen 1 ton hashash ne spanje 5 shqiptare e kubaneze ne pranga
sekuestrohen 1 ton hashash ne spanje 5 shqiptare e kubaneze ne pranga

Garda Civile e Valencias në Spanjë ka arrestuar 5 persona dhe po heton 2 të tjerë për krime të ndryshme kundër shëndetit publik, për mashtrim me energjinë elektrike, për falsifikim dokumentesh, për uzurpim të gjendjes civile dhe për përkatësi në një organizatë kriminale.

Operacioni “SERVANA” nisi në nëntor të vitit të kaluar, kur agjentët mësuan për kryerjen e një sërë sjelljesh kriminale, të cilat i shtynë të viheshin në gjurmët e një grupi kriminal me bazë në zona të ndryshme të provincave të Valencias. Hetuesit konstatuan se bëhej fjalë për një organizatë të strukturuar në mënyrë perfekte me origjinë shqiptare, me metodologji kriminale të mirëpërcaktuar.

Organizata kishte magazina të mëdha industriale, të cilave me sa duket u mungonte çdo lloj aktiviteti, ndonëse brenda banonin e qëndronin natën persona, të cilët ishin të ngarkuar me sigurimin, ruajtjen dhe optimizimin e detyrave të prodhimit të kultivimit intensiv të “cannabis sativa” që fshihej brenda. Kujdestarët e tyre mbetën brenda, me nivele të tjera të organizatës të ngarkuara për furnizimin e tyre me ushqime, materiale për objektet dhe/ose çdo gjë tjetër që u nevojitej.

Për të përshpejtuar rritjen e bimëve ata kishin materialin ndriçues të gjeneratës së fundit. Për të mos u zbuluar, ata kishin kondicionerë të shumtë industrialë që evakuonin erën e substancave. Duke pasur parasysh volumin e energjisë që u nevojitej, ata kishin krijuar instalime dritash trefazore, të cilat do t’i lidhnin me rrjetin elektrik me mashtrim, duke gjeneruar humbje të mëdha energjie prej më shumë se 900 amper.

Më datë 28 shkurt, operacioni u krye në fazën e parë, ku u kryen 2 kontrolle, njëri prej tyre në një magazinë industriale në Xeresa dhe një tjetër në një apartament në plazhin e Gandía. Më 25 mars, në një fazë të dytë, një tjetër kontroll do të kryhej në një magazinë tjetër industriale në qytetin e Rotovës.

Anëtarët e organizatës kishin përgatitur një skemë për marrjen me qira të magazinave ku kryheshin operacionet, pasi për këtë, uzurpuan identitetin e një shtetasi dhe përdorën dokumentacion fals, me të vetmin qëllim shmangien e përgjegjësive hipotetike penale që mund të lindin.

Nga të dyja aksionet është sekuestruar pothuajse 1 ton kanabis sativa, duke evidentuar sekuestrimin e 308 kilogramëve syth në proces tharjeje. Gjithashtu, janë sekuestruar 7 Aparatet industriale të klimatizimit, filtra karboni, ventilatorë, nxjerrës, depozita, ndriçues, reflektorë, ekrane etj., me një vlerë të llogaritur 170 000 euro. Gjithashtu janë sekuestruar pajisje të ndryshme elektrike që përdoren për tharje dhe kultivim të brendshëm, filtra, kondicionerë industrialë, transformatorë të tensionit të mesëm, objekte portative të kultivimit dhe tharjes së marijuanës. E gjithë kjo vlerësohet në një shumë shumë më të lartë se 250,000 euro. Vlera totale e materialit ekzistues në të dyja magazinat është rreth 420.000 euro.

Si rezultat i këtyre kontrolleve janë arrestuar 5 persona, mes të cilëve edhe kreu i organizatës së lartpërmendur, për 3 prej të cilëve Autoriteti Gjyqësor ka urdhëruar arrest me burg. Ata janë nga 29 deri në 43 vjeç dhe kanë kombësi shqiptare dhe kubaneze. Gjithashtu, po hetohen edhe dy persona të tjerë, një burrë dhe një grua, 57 dhe 43 vjeç me kombësi spanjolle.

Hetimi është kryer nga Ekipi Territorial i Policisë Gjyqësore të Gandía, që i përket Njësisë Organike të Policisë Gjyqësore (UOPJ) të Gardës Civile të Valencias, e cila ka pasur mbështetjen e Njësive të tjera Territoriale të Kompanisë së Gandía. Gjithashtu pati bashkëpunimin e USECIC të Gardës Civile të Valencias.

(Balkanweb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne :bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts