Sekuestrohet një sasi e madhe kokaine në Holandë, ku ishin fshehur 4022 kg drogë në portin e Roterdamit

Doganat holandeze sekuestruan më shumë se katër ton kokainë në portin e Roterdamit, një nga sasitë më të mëdha të gjetura ndonjëherë. Sasia e drogës, vlera e shitjes së të cilës u vlerësua në 301 milion euro, u gjet natën e së premtes në një ngarkesë me dru nga Suriname. “Është me të vërtetë një nga më të mëdhatë”, tha një zëdhënës i zyrës së prokurorit për AFP.

4,022 kilogramë kokainë që u konfiskuan u asgjësuan, sqaroi zyra e prokurorit në një njoftim për shtyp që publikoi. Holanda është bërë një nga portat kryesore për drogën – veçanërisht kokainën – në Evropë, kryesisht përmes Roterdamit, portit më të madh në Kontinentin e Vjetër. Një total prej 4,600 kg kokainë u kap në port në 2005 dhe është “kapja më e madhe e regjistruar ndonjëherë” në Roterdam, sipas një zëdhënësi të prokurorisë.

Agjencia evropiane e policisë Europol tha në një raport në fillim të këtij muaji se Belgjika dhe Holanda janë portat kryesore për kokainën në tregjet evropiane. Trafikimi i kokainës është në rritje, veçanërisht nga Kolumbia, ku bandat e krimit të organizuar përdorin portet e Roterdamit, Hamburgut (Gjermani) dhe Antwerpit (Belgjikë) për të blerë drogë dhe për t’i shpërndarë ato kryesisht nga pjesa tjetër e Evropës në Holandë.

Në shkurt, një operacion i përbashkët i autoriteteve të zbatimit të ligjit belg, holandez dhe gjerman lejoi që një sasi rekord prej 23 ton kokainë e destinuar për Holandën të kapet në Hamburg dhe Antwerp.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.