Senati amerikan miraton projektligjin për inflacionin

09:45 08/08/2022

Paketa prej 430 miliardë Dollarësh synon uljen e kostove të jetesës, reduktimin e gazeve serë dhe rritjen e taksave

Senati i SHBA miratoi njĂ« projekt-ligj gjithĂ«pĂ«rfshirĂ«s prej 430 miliardĂ« DollarĂ«sh qĂ« synon tĂ« luftojĂ« ndryshimet klimatike, tĂ« ulĂ« çmimet e barnave dhe tĂ« rrisĂ« disa taksa tĂ« korporatave. Sipas asaj qĂ« raporton Reuters kjo shikohet si  njĂ« fitore e madhe pĂ«r presidentin Joe Biden pasi demokratĂ«t shpresojnĂ« se do tĂ« ndihmojĂ« shanset e tyre pĂ«r tĂ« mbajtur kontrollin e Kongresi nĂ« zgjedhjet e kĂ«tij viti.

Pas njĂ« seance debati maratonĂ«, dy-ditore gjatĂ« fundjavĂ«s dhe pĂ«rpjekjeve republikane pĂ«r tĂ« anuluar paketĂ«n, Senati miratoi legjislacionin e njohur si “Akti i Reduktimit tĂ« Inflacionit”, me njĂ« votim 51-50 tĂ« partisĂ«.

Ky projektligj do tĂ« dĂ«rgohet nĂ« DhomĂ«n e PĂ«rfaqĂ«suesve pĂ«r njĂ« votim tĂ« premten dhe mĂ« pas do i kalojĂ« administratĂ«s pĂ«r nĂ«nshkrim . “Senati po bĂ«n histori,” tha njĂ« udhĂ«heqĂ«s i shumicĂ«s sĂ« Senatit, Chuck Schumer ndĂ«rsa demokratĂ«t brohoritnin dhe anĂ«tarĂ«t e stafit tĂ« tyre iu pĂ«rgjigjĂ«n votimit me njĂ« ovacion tĂ« fortĂ«.

Në bazë të këtij projektligji administrate amerikane kërkon që të reduktohet inflacioni , të ulen kostot e jetesës, të krijohen miliona vende pune me pagesa të mira dhe të ndërmerren hapa emergjentë për të luftuar gazet serë në të gjithë SHBA-të. Republikanët, duke argumentuar se projektligji nuk do të trajtojë inflacionin, e denoncojnë masën si një listë shpenzimesh të tepërta që do të nxisin papunësinë dhe mund të minojë rritjen ekonomike e cila rrezikon të bjerë në recesion.

DemokratĂ«t miratuan projektligjin duke pĂ«rdorur njĂ« manovĂ«r parlamentare tĂ« quajtur “pajtim”, i cili lejon legjislacionin e lidhur me buxhetin tĂ« shmangĂ« pragun prej 60 votash tĂ« dhomĂ«s prej 100 vendesh pĂ«r shumicĂ«n e projektligjeve dhe tĂ« kalojĂ« me njĂ« shumicĂ« tĂ« thjeshtĂ«.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.