Senati Amerikan nuk miraton fondin prej 110 mld dollarësh, republikanët bllokojnë pr/ligjin për ndihmën ndaj Ukrainës dhe Izraelit

Senati Amerikan nuk miraton fondin prej 110 mld dollarësh, republikanët bllokojnë pr/ligjin për ndihmën ndaj Ukrainës dhe Izraelit

Republikanët e Senatit Amerikan kanë bllokuar miratimin e një projekt-ligj ndihme për Ukrainën pasi nuk arritën të sigurojnë kompromise kufitare që kërkuan në këmbim. Paketa prej 110 miliardë dollarësh (87.3 miliardë £) përfshinte 61 miliardë dollarë për Ukrainën, si dhe fonde për Izraelin dhe ndihmë për Gazën. Republikanët po këmbëngulin që çdo ndihmë për Ukrainën të lidhet me reformat gjithëpërfshirëse të emigracionit dhe azilit në SHBA. Shtëpia e Bardhë ka paralajmëruar se fondet amerikane për Ukrainën mund të mbarojnë së shpejti.

Senatorët votuan 51 kundër 49 kundër avancimit të projektligjit, me 60 vota të nevojshme. Votimi hedh pasiguri në të ardhmen e ndihmës për Ukrainën dhe i kthen ligjvënësit përsëri në tryezën e negociatave me vetëm disa ditë deri sa Kongresi të ketë caktuar pushimet dimërore. Çdo senator republikan votoi kundër masës, së bashku me senatorin e pavarur Bernie Sanders, i cili më herët gjatë ditës kishte shprehur rezerva se legjislacioni përfshinte miliarda ndihmë ushtarake për Izraelin.

“Unë nuk besoj se duhet të përvetësojmë mbi 10 miliardë dollarë që qeveria ekstremiste e djathtë e Netanyahu të vazhdojë qasjen e saj aktuale ushtarake,” tha Sanders, duke iu referuar fushatës së vazhdueshme të kryeministrit izraelit Benjamin Netanyahu në Rripin e Gazës, e cila deri më tani. vrau mijëra civilë.

Sanders, i cili është një kritik prej kohësh i zotit Netanyahu, shtoi: “Ajo që po bën qeveria Netanyahu është e pamoralshme, është në kundërshtim me të drejtën ndërkombëtare dhe Shtetet e Bashkuara nuk duhet të jenë pjesëmarrëse në ato veprime”.

Më herët të mërkurën, presidenti i SHBA Joe Biden tha se ishte “i gatshëm të bënte kompromise të rëndësishme në kufi” në mënyrë që të miratohej projektligji i ndihmës.

“Kjo nuk mund të presë,” tha ai, duke shtuar se “Republikanët në Kongres janë të gatshëm t’i japin Putinit dhuratën më të madhe që ai mund të shpresonte”.

Gjithashtu të mërkurën, administrata Biden njoftoi 175 milionë dollarë ndihmë të re sigurie për Ukrainën nga furnizimi i fondeve që tashmë është miratuar. Paketa përfshin municione, duke përfshirë raketa dhe predha artilerie, si dhe “pajisje për të mbrojtur infrastrukturën kritike kombëtare”, tha Departamenti i Mbrojtjes i SHBA në një njoftim për shtyp.

Shqetësimet për të ardhmen e paketës prej 110 miliardë dollarësh u rritën të martën pasi një konferencë e klasifikuar për ligjvënësit që synonte të siguronte mbështetjen për fondet e reja u prish në mënyrë spektakolare. Senatorët nisën t’i bërtisnin njëri-tjetrin për sigurinë kufitare dhe disa prej republikanëve dolën jashtë sallës. Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky gjithashtu anuloi një konferencë virtuale me ligjvënësit për një “çështje të minutës së fundit”, tha të martën udhëheqësi i shumicës në Senat, Chuck Schumer, pa dhënë detaje të mëtejshme.
(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts