Senati francez miraton ndalimin e praktikave fetare në universitete

Senati i FrancĂ«s miratoi dje vonĂ« shtimin e ndalimit tĂ« praktikave fetare nĂ« korridoret universitare nĂ« njĂ« projektligj tĂ« diskutueshĂ«m pĂ«r tĂ« luftuar “separatizmin Islam”.

Duke diskutuar projektligjin, i cili është kritikuar për kufizimin e myslimanëve, Partia Republikane e qendrës së djathtë (LR) propozoi shtimin e një klauzole që ndalonte lutjet në korridoret e universitetit si dhe ndalonte aktivitetet fetare që mund të pengonin aktivitetet arsimore.

Megjithëse senatorët e Partisë së majtë dhe ministri i Arsimit, Jean-Michel Blanquer kundërshtuan propozimin, ai u pranua përmes votave të senatorëve të krahut të djathtë.

Më 16 shkurt të këtij viti, Asambleja Kombëtare e Francës miratoi projektligjin, i cili do të debatohej në Senat më 30 mars. Ai pritet të kthehet në Asamblenë Kombëtare pas votimit.

PĂ«r t’u bĂ«rĂ« pjesĂ« e grupit “Balkanweb” mjafton tĂ« klikoni: Join Group dhe kĂ«rkesa do t’ju aprovohet menjĂ«herĂ«. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.