“Serbia kërcënon Luftën e Tretë Ballkanike”/, Albin Kurti paralajmëron: Shpenzimet ushtarake të saj janë rritur në qiell, për kë po i blejnë të gjitha këto?

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, në një intervistë për gazetën britanike “The Telegraph” ka thënë se Serbia është duke kërcënuar që ta ndez luftën e tretë Ballkanike.

Albin Kurti akuzoi presidentin serb Aleksandër Vuçiç se po vepron si “Gjermania mes Luftërave Botërore” dhe paralajmëroi se krizat e fundit në Kosovë dhe Bosnje mund të përshkallëzohen nëse qeveritë perëndimore nuk e marrin seriozisht.

Serbia vendosi trupa në kufirin e Kosovës në shtator dhe protestuesit etnikë serbë u përleshën me policinë e Kosovës në veri të vendit muajin e kaluar. Në fillim të kësaj jave, përfaqësuesi i lartë i OKB-së në Bosnje paralajmëroi se marrëveshja e paqes e Dejtonit e vitit 1995 ishte afër kolapsit.

Kurti tha për The Telegraph:

“Unë mendoj se është padyshim më i rrezikshëm se më parë.Ata duan të sillen sikur të jenë Gjermania mes dy luftërave botërore: nëse nuk do të na kënaqni, ne do të bëjmë një tjetër. Sepse ata kanë bërë një raund në vitet nëntëdhjetë.Nëse i kontrolloni shifrat për shpenzimet ushtarake të shpenzuara në Serbi, të cilat vitet e fundit janë rritur në qiell. Për kë po i blejnë të gjitha këto? Fakti që po e them këtë me shumë qetësi, është sepse e pashë të vinte muaj e vite më parë. Është një analizë racionale  jo emocionale.”

Buxheti i mbrojtjes i Serbisë është rritur rreth 70 për qind në rreth 1.5 miliardë dollarë (1.11 miliardë £) në vit që nga viti 2015, duke e bërë atë shpenzuesin më të madh ushtarak në Ballkanin Perëndimor. Ajo ka modernizuar shumë forcat e saj ajrore dhe ka blerë drone, avionë dhe sisteme të mbrojtjes ajrore nga Rusia dhe Kina. Vuçiç ka mohuar përgatitjen për luftë dhe ka mbrojtur të drejtën e vendit të tij për të blerë armë ku të dojë. Por fqinjët thonë se ngritja e ushtrisë shoqërohet me politika konfrontuese dhe retorikë politike luftarake për bashkimin e “botës serbe” që të kujton në mënyrë shqetësuese ndërtimin e luftërave në Kroaci, Bosnjë dhe Kosovë në vitet 1990.

 

(BalkanWeb)

 

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.