“Serbia të zgjidhë problemet me Kosovën dhe të vendosë marrëdhënie të mira me fqinjët”, Escobar: SHBA mbështet dialogun Beograd-Prishtinë

I dërguari special i SHBA-së për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar deklaroi se dialogu është e vetmja rrugë për të arritur një marrëveshje ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës.

Ai gjithashtu theksoi se SHBA-të mbështetin zbatimin e marrëveshjeve të arritura, ndërsa apelojnë për përshpejtimin marrëveshjes përfundimtare në arritjen e dialogut.

“Në shpresojnë që Serbia të ndjekë rrugën europiane. Të përparojë drejt anëtarësimit në BE dhe të zgjidhë dallimet me Kosovën përmes dialogut si edhe të vendosë marrëdhënie të mira me të gjithë fqinjët e asaj. Dialogu është mekanizmi përmes të cilët vendet duhet të diskutojnë. Dialogu udhëhiqet nga BE. Ne nuk jemi pjesë e dialogut, por e mbështesim atë plotësisht”, ka thënë më tej Escobar.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *