“Sfida për ne është thatësira, jo lufta”/ Tokat në Afganistan vuajnë mungesën e ujit, jeta e miliona fermerëve në rrezik

Lufta në Afganistan mund të ketë përfunduar, por fermerët në luginën Arghandab të Kandahar përballen me një armik të ri: thatësirën.

Mezi ka rënë shi për dy vjet, një thatësirë aq e fortë saqë disa fermerë po pyesin se sa më gjatë mund të jetojnë nga toka.
Mohammed Rahim, 30 vjeç, u rrit duke punuar në një fermë së bashku me babanë dhe gjyshin e tij në rrethin Arghandab të provincës jugore të Afganistanit. E famshme për frutat dhe perimet e saj, zona njihet si “shporta e bukës” e Kandahar.

Ashtu si shumica në luginë, familja e Rahimit mbështetet vetëm në bujqësi. “Luftimet sapo janë ndalur. Paqja është kthyer, “thotë Rahim. “Por tani ne përballemi me një luftë tjetër: thatësirën.

“Tani duhet të gërmojmë thellë për të pompuar ujin nga toka. Kanë kaluar dy vjet, ka pasur pak shi dhe ne kemi një thatësirë këtu. Unë nuk e di nëse gjeneratat tona të ardhshme mund të mbështeten në bujqësi siç bënin paraardhësit tanë. ”

Pir Mohammed, 60 vjeç, ka qenë fermer për më shumë se katër dekada. “Jo shumë kohë më parë, kishte kanale uji që derdheshin në fermë dhe ne po siguronim ujin e mbetur për fermerët e tjerë,” thotë Mohammed. “Më parë, uji po vinte pas nesh, duke rrjedhur kudo – por tani ne po vrapojmë pas ujit.”
Uji dikur dilte falas nga lumi, por tani kostoja ditore e naftës për pompën e ujit është të paktën 2,500 afgane (21 £).

“Ne nuk bëjmë ndonjë fitim. Ne jemi në humbje, përkundrazi. Në vend të kësaj, ne po përdorim kursimet tona. Por ne nuk kemi asnjë mundësi tjetër pasi e bëjmë atë për mbijetesë, “thotë Mohammed. “Sidoqoftë, mungesa e ujit ka ndikuar edhe në cilësinë e të lashtave.”
Rreth 70% e afganëve jetojnë në zonat rurale dhe janë veçanërisht të prekshëm nga ndikimet e thatësirës.
Javën e kaluar, Rein Paulsen, drejtor i Zyrës së Emergjencave dhe Qëndrueshmërisë së Organizatës së Ushqimit dhe Bujqësisë, tha se thatësira e rëndë po prekte 7.3 milion njerëz në 25 nga 34 provincat e vendit.

Ai paralajmëroi: “Nëse bujqësia bie më tej, do të nxisë kequshqyerjen, do të rrisë shpërnguljen dhe do të përkeqësojë situatën humanitare.”
Arghandab ka qenë një destinacion i preferuar për bujqësinë për shkak të bollëkut të ujit dhe tokave pjellore.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.