Sfidat e presidentit të ri iranian

11:20 06/08/2021

Krahas SHBA-ve pritet të rrisë presionin edhe Gjermania

NĂ« VjenĂ« bisedimet me SHBA pĂ«r tĂ« ardhmen e marrĂ«veshjes atomike me Iranin kanĂ« ngecur. Edhe sulmi i fundit me drone ndaj njĂ« anije cisternĂ« para brigjeve tĂ« Omanit, ka bĂ«rĂ« edhe njĂ«herĂ« tĂ« qartĂ«, se sa e brishtĂ« Ă«shtĂ« situata e sigurisĂ« nĂ« Gjirin Persik. Si SHBA edhe Britania e Madhe fajĂ«suan Iranin, pĂ«r sulmin ndaj cisternĂ«s sĂ« njĂ« firme izraelite. NĂ«se e ardhmja e politikĂ«s sĂ« jashtme tĂ« Iranit nĂ«n Raisin duket e errĂ«t, njĂ« vĂ«shtrim nĂ« biografinĂ« e presidentit tĂ« ri nxjerr nĂ« pah njolla tĂ« zeza, nga pikĂ«pamja e aktivistĂ«ve tĂ« tĂ« drejtave tĂ« njeriut. Jo shumĂ« kohĂ« mĂ« parĂ«, Ebrahim Raisi si kreu i drejtĂ«sisĂ« lejoi ekzekutimin e mjaft pjesĂ«marrĂ«sve nĂ« protestat e vitit 2018 dhe 2019.

QĂ« nĂ« fillim tĂ« karrierĂ«s sĂ« tij, para tre dekadash, Raisi u profilizua si njĂ« pĂ«rkrahĂ«s pa skrupuj i regjimit. NĂ« vitin 1988 ai ka qenĂ« pjesĂ«marrĂ«s nĂ« torturimin dhe ekzekutimin e mijĂ«rave tĂ« burgosurve politikĂ«. PĂ«r kĂ«tĂ« arsye SHBA e vendosi Raisin nĂ« vitin 2019 nĂ« listĂ«n e sanksioneve. Ardhja e Raisit nĂ« post ka bĂ«rĂ« qĂ« mjaft politikanĂ« gjermanĂ« tĂ« politikĂ«s sĂ« jashtme tĂ« kĂ«rkojnĂ« njĂ« kthesĂ« nĂ« marrĂ«dhĂ«niet me Teheranin. “NĂ«se njĂ« gjykatĂ«s qĂ« i ka duart me gjak, bĂ«het president i vendit, atĂ«herĂ« Ă«shtĂ« detyrimi ynĂ« qĂ« tĂ« vendosim si prioritet temĂ«n e tĂ« drejtave tĂ« njeriut”, janĂ« shprehur vĂ«zhguesit perĂ«ndimorĂ«.

Krahas SHBA-ve një rol të veçantë në marrëdhëniet e jashtme të Iranit ka pozicioni që do të mbajë qeveria e re gjermane pas zgjedhjeve federale të fund Shtatorit. Në fund të Qershorit Bundestagu miratoi rezolutën e parë për të drejtat e njeriut kundër Iranit që prej 10 vitesh. Irani është aktiv në luftën civile në Siri, mbështet milicët shiitë në Liban dhe Irak, Hamasin në Rripin e Gazës, e bashkëpunon me rebelët në Jemen. Përveç kësaj ky vend zotëron programin më të madh të raketave balistike në rajon. Me këtë mund të goditen objektiva edhe në Izrael. Prandaj ministri i Jashtëm gjerman, Heiko Maas është shprehur, që programi iranian i raketave të bëhet pjesë e bisedimeve për marrëveshjen atomike.

Që bisedimet me të nuk do të jenë të lehta, Raisi e ka bërë të qartë. “Nuk do të lejoj, që të negociohet thjesht për negocim”, është shprehur presidenti i ri iranian.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *