Shangai regjistron shifra rekord me Covid-19/ Autoritetet shpërndajnë miliona kuti me ilaçe tradicionale, shkencëtarët paralajmërojnë: Të mos konsumohen nga njerëzit e shëndetshëm

shangai regjistron shifra rekord me covid 19 autoritetet shperndajne miliona kuti me ilace tradicionale shkencetaret paralajmerojne te mos konsumohen nga njerezit e shendetshem

Shkencëtarët po paralajmërojnë Kinën kundër përdorimit të ilaçeve bimore dhe vaksinave të saj në shtëpi për të trajtuar variantin Omicron pasi vendi përballet me rritjen e tij më të keqe të Covid-19 që nga fillimi i pandemisë.

Dhjetëra miliona kuti me Lianhua Qingwen, një ilaç tradicional, u janë shpërndarë banorëve në Shangai, i cili ka regjistruar qindra mijëra infeksione në dy muajt e fundit. Ilaçi rekomandohet për trajtimin e infeksioneve të lehta Covid në manualin zyrtar të Kinës, por profesionistët mjekësorë kanë thënë se efikasiteti i tij nuk është testuar me rigorozitet.

Yu

“Fatkeqësisht, Lianhua Qingwen nuk mund të parandalojë infeksionin Covid,” lexoi një artikull në Dingxiang Yisheng, një faqe e informacionit mjekësor në Kinë. “Është vërtet e panevojshme të shpërndahet Lianhua Qingwen te banorët e shëndetshëm.”

Rao Yi, një neurolog kryesor, kritikoi shpërndarjen e ilaçit bimor si humbje burimesh kur banorët në qytete si Shangai po luftojnë për të marrë ushqim dhe ilaçe të tjera.

“Në zonat e goditura nga koronavirusi, logjistika është e ngushtë. Në disa momente, në zona të caktuara, ushqimi dhe ilaçet e nevojshme për njerëzit nuk mund të arrijnë në duart e tyre”, shkroi Rao në rrjetet sociale.Në rrethana të tilla, duhet të kontrollohet rreptësisht përpara se çdo ilaç që thuhet se parandalon ose trajton infeksionin Covid të shpërndahet me forcë. Ne nuk mund të lejojmë që produktet nën standarde dhe të rreme t’i detyrohen publikut, me asnjë justifikim, përfshirë mjekësinë tradicionale kineze.

Popullariteti i Lianhua Qingwen është rritur gjatë pandemisë. Presidenti Xi , i cili mbështet përdorimin e mjekësisë tradicionale, e ka shtyrë vazhdimisht atë si një trajtim efektiv për Covid-in. “Për mijëra vjet kombi është mbështetur në mjekësinë tradicionale kineze për të shpëtuar jetë,” tha Xi. Janë ngritur shqetësime edhe për dy vaksinat e prodhuara në vend të Kinës, Sinovac dhe Sinopharm. Eric Topol, drejtor i Institutit të Përkthimit të Kërkimeve Scripps, i tha Financial Times se të dhënat ishin “të kufizuara”, por vaksinat e inaktivizuara, të bëra duke përdorur një pjesë të vdekur të virusit, ishin më pak efektive se rivalët e tyre dhe u dobësuan më tej me kalimin e kohës.

Studimet kanë rekomanduar që vaksina e Kinës Sinovac të rritet me një vaksinë më efektive mRNA, të tilla si BioNTech ose Moderna. Marrja ka qenë gjithashtu një problem në Kinë , me autoritetet që raportuan këtë javë se vetëm 57 për qind e njerëzve mbi 60 vjeç ishin vaksinuar plotësisht me tre injeksione. Kina nuk ka miratuar përdorimin e vaksinave të huaja, si ato të zhvilluara nga Moderna, BioNTech dhe Pfizer. Autoritetet në Shangai thanë se kufizimet e ashpra do të mbeten në fuqi pasi numri i rasteve jashtë zonave të karantinuara në të gjithë qytetin u rrit.

Supermarketet do të qëndrojnë të mbyllura, automjetet nuk do të lejohen në rrugë pa miratim dhe vetëm një person nga çdo familje do të lejohet të largohet nga shtëpia çdo ditë në disa qytete. Qyteti raportoi 15,861 raste të reja lokale asimptomatike të koronavirusit të mërkurën, nga 16,407 një ditë më parë. Kishte 441 raste të reja jashtë zonave të karantinuara, nga 390. Gati 400,000 infeksione janë regjistruar që nga 1 marsi. Tetë persona me virus vdiqën në Shangai të mërkurën, thanë zyrtarët, duke e çuar numrin e vdekjeve nga shpërthimi aktual në 25 – të gjithë të regjistruar në katër ditët e fundit.

Një grua në rrethin Putuo të qytetit i tha Zhaoluming, një blog i pavarur lajmesh, se ajo shpërtheu në lot kur filloi t’i mbaronte ushqimi. “Më kishte mbetur vetëm një sasi mishi dhe guxova të mos ha më shumë”, tha ajo. “Kur isha i uritur një pasdite, papritmas u prisha dhe qava.”

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts