SHBA: Adoleshentët e pavaksinuar me maskë në shkollë

15:22 10/07/2021

Udhëzimet e reja përfshijnë fëmijët nën moshën 12 vjeç të cilët aktualisht nuk janë të autorizuar të marrin vaksina

Qendrat e SHBA-së për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve ka deklaruar disa të udhëzime të reja për hapjen e shkollave në Vjeshtë duke rekomanduar përdorimin e maskave në ambiente të mbyllura.

Urdhri vlen për të gjithë adoleshentët që nuk janë të vaksinuar plotësisht kundër COVID-19 dhe duhet të mbajnë tre metra distancë brenda në klasë. Administratorët e shkollës mund të kërkojnë përdorimin e maskave në ambiente të mbyllura edhe për studentët dhe arsimtarët që vaksinohen, në varësi të nevojave të komunitetit. Udhëzimet e reja do të përfshijnë shkolla me fëmijë nën moshën 12 vjeç, të cilët aktualisht nuk janë të autorizuar të marrin vaksina COVID-19.

Në Kaliforni autoritetet kanë bërë të ditur se do të vazhdojnë t’u kërkojnë të gjithë studentëve dhe arsimtarëve të mbajnë maska ​​gjatë shkollës, duke përmendur faktin se shumë nga objektet e saj shkollore nuk mund të akomodojnë distancat fizike.

Shkollat ​​në të gjithë Shtetet e Bashkuara filluan të mbyllen në Mars të vitit 2020 ndërsa u përhap pandemia COVID-19 dhe shumë studentë u zhvendosën në mësimin në internet në shtëpi. Kritikët akuzuan sindikatat e mësuesve për ngadalësimin e rihapjeve duke kërkuar praktika të zbutjes së virusit, të tilla si vendosja e maskave, më pak fëmijë në klasa dhe distancimi shoqëror. 

Udhëzimet e azhurnuara ka të ngjarë të nxisin më shumë debate rreth asaj që është e përshtatshme. Disa rajone kanë udhëzime më të rrepta se të tjerat. Një studim nga CDC i tregoi se gjysma e adoleshentëve të pavaksinuar dhe prindërit e adoleshentëve të pavaksinuar raportuan se ishin të pasigurt për të bërë një vaksinë COVID-19, ose nuk kishin ndërmend të bënin një fare. Në të gjithë vendin rreth 67% e të rriturve kanë marrë të paktën një dozë vaksine COVID-19.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *