SHBA akuzon të dyshuarin e tretë për vrasjen e presidentin Haitian, Jovenel Moise

shba akuzon te dyshuarin e trete per vrasjen e presidentin haitian jovenel moise
shba akuzon te dyshuarin e trete per vrasjen e presidentin haitian jovenel moise

Shtetet e Bashkuara akuzuan të hënën një ish-senator Haitian për komplot për të vrarë presidentin Haitian, Jovenel Moise, i dyshuari i tretë që akuzohet nga Departamenti i Drejtësisë pasi hetimi i vetë kombit të Karaibeve për vrasjen mbetet i bllokuar.

John Joel Joseph, të cilin policia Haitiane e përshkroi si të dyshuar disa ditë pas vrasjes korrikun e kaluar, u largua nga Haiti me varkë dhe u arrestua në Xhamajka në janar për hyrje të paligjshme në vend. Më pas ai u ekstradua në Shtetet e Bashkuara.

Joseph përballet me akuzat për komplot për të kryer vrasje ose rrëmbim jashtë Shteteve të Bashkuara, sipas një njoftimi për lajmet e Departamentit të Drejtësisë të SHBA.

Prokurorët amerikanë thanë se komploti fillimisht përfshinte rrëmbimin e Moise, por u zhvillua në një komplot vrasjeje pasi grupi nuk ishte në gjendje të gjente një aeroplan për ta marrë atë nga Haiti.

Joseph “ishte i pranishëm kur një bashkëpunëtor … siguroi nënshkrimin e një ish-gjyqtari Haitian mbi një kërkesë me shkrim për ndihmë për të çuar më tej arrestimin dhe burgosjen e Presidentit Moise,” thuhej në njoftimin për shtyp.

Ai gjithashtu ndihmoi në marrjen e automjeteve dhe armëve të zjarrit për të mbështetur operacionin, tha ai.

Njoftimi identifikon të dyshuarin me mbiemrin “John”, ndërsa autoritetet Haitiane kanë thënë se mbiemri i tij është “Joseph”.

Prokurorët amerikanë në janar ngritën akuza të ngjashme kundër Rodolphe Jaar, një shtetas i dyfishtë Haitian-Kilian, dhe Mario Palacios, një ish-ushtar kolumbian për të cilin policia Haitiane tha se ishte pjesë e një ekipi prej pesë personash që hynë në dhomën e gjumit të Moise për ta vrarë atë.

Procedurat gjyqësore të Haitit për atentatin kanë ngecur, ku katër gjyqtarë të çështjes kanë dhënë dorëheqjen mes ankesave rreth kërcënimeve me vdekje dhe shqetësimeve për sigurinë e tyre personale.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts