SHBA, Biden heq ndalimin e vizave për punëtorët e huaj

Presidenti Biden ka lehtësuar një nga ndalimet e firmosura nga ish-presidenti Trump kundër punëtorëve të huaj të kualifikuar, që punëdhënësit amerikanë shprehen se nuk mund t’i gjejnë në tregun e brendshëm të punës.

Shumë grupe avokimi pro-emigracionit e nxitën Biden të hiqte ndalimin e të ashtuquajturve viza për punëtorët e huaj të kualifikuar, sapo ai hyri në Shtëpinë e Bardhë.

Në vend të kësaj, pa zhurmë, Biden priti gati tre muaj duke lejuar skadimin e këtij ndalimi në fund të marsit, siç ishte planifikuar.

Sindikatat pretendojnë se viza të tilla u lejojnë kompanive të sjellin punëtorë të huaj me paga dhe përfitime më të ulëta, sesa do t’u ofronin amerikanëve.

Shumica dërrmuese e studimeve kërkimore kanë arritur në përfundimin se vizat e punëtorëve dhe politikat e tjera më të hapura të emigracionit kanë dy ose më pak efekte negative mbi punëtorët e lindur në vend ose ekonominë.

Në fakt, shumë ekonomistë besojnë se punëtorët e huaj në ekuilibër kanë një ndikim pozitiv.

Qershorin e kaluar, Trump bllokoi hyrjen e mbajtësve të vizave H-1B, shumë prej tyre punëtorë të aftë të teknologjisë dhe dhjetëra mijëra shtetas të tjerë të huaj që punonin në punë të përkohshme ose sezonale.//ATSH

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.