SHBA, Biden siguroi 15 milionë dollarë donacione për fushatën në Los Anxhelos, asnjë president më parë nuk ka siguruar kaq shumë para më parë

SHBA, Biden siguroi 15 milionë dollarë donacione për fushatën në Los Anxhelos, asnjë president më parë nuk ka siguruar kaq shumë para më parë
shba biden siguroi 15 milione dollare donacione per fushaten ne los anxhelos asnje president me pare nuk ka siguruar kaq shume para me pare

Joe Biden mblodhi “më shumë se 15 milionë dollarë” në donacione për fushatën e tij të rizgjedhjes nga donatorë të pasur në Los Angeles gjatë fundjavës, tha një burim i njohur me çështjen për AFP të hënën.

Sipas një pjese të shtypit amerikan, asnjë president apo kandidat presidencial nuk ka mbledhur ndonjëherë kaq shumë para duke vizituar metropolin e kinemasë amerikane, megjithëse në përgjithësi është bujare ndaj kandidatëve demokratë.

Presidenti amerikan zhvilloi disa takime të premten dhe të shtunën mbrëma.

Megjithëse ajo që u tha në disa nga takimet e tij në kodrat rreth Los Anxhelosit mbetet rreptësisht konfidenciale, gazetarëve iu dha akses në dy darka për mbledhjen e fondeve të fushatës për presidentin demokrat, 81 vjeç, që shfaqnin punën e tij, por kryesisht sulmuan atë që ai mund të ketë përsëri përballë në nëntor 2024 – paraardhësi i tij republikan, Donald Trump.

Të premten mbrëma, në oborrin e gjerë të një shtëpie fshati luksoze, me regjisorin Steven Spielberg si i ftuar, përpara një koncerti privat të Lenny Kravitz, Biden tha: “Kërcënimi më i madh që përfaqëson Trump është për demokracinë tonë, sepse nëse e humbim atë do të humbasim gjithçka”. “Ditën tjetër, ai tha se dëshiron të jetë diktator për një ditë, të eliminojë nëpunësit civilë dhe të bëjë gjëra të tjera”, ndërsa ai “inkurajon dhunën politike në vend që ta refuzojë atë” dhe “nuk mund ta lejojmë” atë të bëhet përsëri president, theksoi ai.

“Nuk mund ta besoj që ky komb, i cili ka qenë një emblemë lirie dhe barazie për të gjithë botën, do t’i drejtohet Trumpit në 250 vjetorin e tij”, tha ai të nesërmen, duke iu referuar përvjetorit të shpalljes së pavarësisë në 1776.

Joe Biden ka kohë që i është shmangur sulmit ‘kokë më kokë’ me pasardhësin e tij, i cili, duke përjashtuar të papriturat, do ta gjejë veten përsëri përballë tij nëntorin e ardhshëm. Megjithatë, demokrati, i cili po ecën keq në sondazhe dhe nuk duket se po përfiton politikisht nga performanca e tij në fushën e politikës ekonomike, tani duket se po zgjedh të sulmojë shumë më drejtpërdrejt.

Fushata e vitit 2024 po shpallet si më e shtrenjta në historinë e SHBA-së, një vend që megjithatë është mësuar me shpenzime astronomike në prag të zgjedhjeve.

Sipas një parashikimi të GroupM të cituar nga faqja e lajmeve Axios, reklamat politike në përgjithësi do të jenë deri në 16 miliardë dollarë, kryesisht në TV dhe në internet. Nëse vlerësimi verifikohet, do të jetë një shumë e rritur me 30% krahasuar me vitin 2020.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts