SHBA/Biden: Thellësisht i zhgënjyer nga refuzimi i votës së mbrojtjes. Ai vë në dyshim nëse zgjedhjet afatmesme në SHBA do të jenë ‘legjitime’

Presidenti i SHBA Joe Biden ka sugjeruar se zgjedhjet afatmesme të vitit 2022 mund të jenë “të paligjshme” pasi plani i tij për të riparuar sistemin e votimit ishte bllokuar.

Në një konferencë shtypi në Shtëpinë e Bardhë, ai argumentoi se integriteti i votimit varej nga përpjekja e tij për të miratuar ndryshimet më gjithëpërfshirëse në zgjedhjet amerikane në një brez.

Ai gjithashtu pranoi mangësitë në testimin dhe mesazhet Covid, por u zotua: “Do të përmirësohet”. Për herë të parë, ai u zotua të mbajë Kamala Harris si kandidate të tij për vitin 2024.

Në konferencën e tij të dytë të vetme për shtyp në Shtëpinë e Bardhë të mërkurën, Biden u pyet nëse zgjedhjet e Kongresit të nëntorit do të ishin legjitime nëse ai nuk mund të kalonte planet e tij të votimit. “Gjithçka varet nga fakti nëse ne jemi apo jo në gjendje t’i bëjmë popullit amerikan që një pjesë e kësaj po krijohet për të tentuar të ndryshojë rezultatin e zgjedhjeve,” tha ai, duke iu referuar rregullave më të rrepta të votimit të miratuara nga republikanët.  

“Nuk po them se do të jetë e ligjshme,” tha Biden kur u pyet për mundësinë e mashtrimit në zgjedhjet e ardhshme që do të vendosin balancën e pushtetit në Uashington.

“Rritja e perspektivës për të qenë jolegjitime është në përpjesëtim të drejtë me faktin se ne nuk mund t’i kalojmë këto reforma”, vijoi presidenti demokrat. Anëtarët e partisë së tij u kundërshtuan shpejt kundër sugjerimit.

Senatori i Maryland, Ben Cardin tha se ligjet e reja të votimit të shtetit republikan ishin “shumë të mundimshme”, por ai shtoi për vërejtjet e zotit Biden: “Nuk e di nëse do t’i përdorja ato terma”.

“Ne mund të kemi një ndryshim të vogël mendimi për këtë,” tha Joe Manchin i Virxhinias Perëndimore për CNN.

Menjëherë pasi zoti Biden foli, Manchin ishte një nga dy senatorët rebelë që dënuan faturat e votimit të presidentit. Ai dhe Kyrsten Sinema i Arizonës refuzuan të shkojnë së bashku me një ndryshim rrënjësor të rregullave në procedurën e Senatit – duke hedhur poshtë filibusterin dhe duke hequr kërkesën për 60 vota për të miratuar një legjislacion të caktuar.

Ata argumentuan se një taktikë e tillë vetëm sa do të përkeqësonte polarizimin politik në Amerikë. Republikanët përdorën filibusterin të mërkurën mbrëma për të bllokuar faturat. Kryetarja e Partisë Republikane, Ronna McDaniel, e quajti fjalimin e zotit Biden një përpjekje për të “njollosur pa bazë dispozitat e integritetit të zgjedhjeve”. Sipas Qendrës Brennan për Drejtësi, 19 shtete miratuan 34 ligje të reja votimi në 2021.

Zoti Biden bëri pyetje për një sërë çështjesh, duke përfshirë tensionet Rusi-NATO në Ukrainë, tërheqjen e tij nga Afganistani dhe shëndetin e tij mendor.

Pavarësisht se deri më tani nuk kishte arritur të zbatonte pjesën më të madhe të agjendës së tij, ai mohoi “tepër premtimin” për publikun amerikan dhe në vend të kësaj argumentoi se ai i kishte “tejkaluar” pritjet, duke treguar rënien e vdekjeve nga Covid si provë.

“A mund të mendoni për ndonjë president tjetër që ka bërë aq shumë në vitin e tij të parë?” pyeti ai një gazetar. “Emëroni një për mua.” Për herë të parë, ai u zotua të mbajë nënpresidenten Kamala Harris mes raporteve për një ndarje të mundshme, duke u përgjigjur thjesht: “Po”.

Mbrojtja e zotit Biden për rekordin e tij vjen pasi vlerësimi i miratimit të tij është ulur në rreth 42%. Vetëm Donald Trump ishte më jopopullor në vitin e tij të parë. Vlerësimi i miratimit të tij ra nga 45% në ditën e inaugurimit të tij në 35% një vit më vonë, sipas tendencave historike nga Gallup.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com