SHBA bllokon faqet e internetit të Iranit

12:05 23/06/2021

Masa e fundit vjen pasi kleriku i ashpĂ«r anti-perĂ«ndimor Ebrahim Raisi u zgjodh President

Media iraniane konfirmoi se një numër faqesh në internet të lidhura me Agjencinë Shtetërore të Lajmeve u bllokuan nga qeveria amerikane pa ndonjë arsyetim ose shpjegim të qartë.

Ato pĂ«rfshijnĂ« “Press TV” dhe “al-Masirah TV”, tĂ« drejtuar nga lĂ«vizja rebele Houthi e lidhur me Iranin nĂ« Jemen. LĂ«vizja Houthi e Jemenit konfirmoi se faqja e saj nĂ« almasirah.net ishte bllokuar. Irani mbĂ«shtet HouthĂ«t, tĂ« cilĂ«t kontrollojnĂ« pjesĂ«n mĂ« tĂ« madhe tĂ« Jemenit PerĂ«ndimor, por mohon se u siguron atyre armĂ«.

Kjo vjen nĂ« mes tĂ« tensioneve tĂ« rritura midis SHBA-sĂ« dhe Iranit mbi marrĂ«veshjen e re bĂ«rthamore. Masa e fundit vjen disa ditĂ« pasi kleriku i ashpĂ«r anti-perĂ«ndimor Ebrahim Raisi u zgjodh President i RepublikĂ«s Islamike .

SHBA dhe Irani kanĂ« qenĂ« prej kohĂ«sh armiq, por marrĂ«dhĂ«niet janĂ« pĂ«rkeqĂ«suar qĂ« nga viti 2018, kur Presidenti i i SHBA Donald Trump braktisi njĂ« marrĂ«veshje bĂ«rthamore midis Iranit dhe gjashtĂ« fuqive botĂ«rore dhe rivendosi sanksionet ekonomike. 

Departamenti i DrejtĂ«sisĂ« i SHBA bĂ«ri tĂ« ditur se 33 faqe nĂ« internet tĂ« drejtuara nga Unioni Islamik i Radios dhe Televizionit Islamik  dhe tre tĂ« tjera tĂ« drejtuara nga milicia e mbĂ«shtetur nga Irani Kataib Hezbollah nĂ« Irak u bllokuan. NĂ« mesazhet qĂ« shfaqeshin nĂ« faqet thuhej se ato ishin “bllokuar nga Qeveria e Shteteve tĂ« Bashkuara nĂ« pĂ«rputhje me njĂ« urdhĂ«r konfiskimi“, njĂ« bllokim qĂ« u bĂ« nĂ« bashkĂ«punim me FBI-nĂ« dhe ByronĂ« e IndustrisĂ« dhe SigurisĂ« tĂ« Departamentit tĂ« TregtisĂ«.

Klan NewsTĂ« ngjashme Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.