SHBA, çifti rekord me dhjetë fëmijë: Ja si i mbajmë me 1500 dollarë në muaj

shba cifti rekord me dhjete femije ja si i mbajme me 1500 dollare ne muaj
shba cifti rekord me dhjete femije ja si i mbajme me 1500 dollare ne muaj

Ajo ishte njëzet e nëntë, ai ishte tridhjetë e tre. Ata jetojnë në Roanoke, Virxhinia (SHBA). Çifti u takua dhe u martuan në vitin 2013. Kanë nëntë fëmijë për t’u kujdesur dhe një të dhjetë që pritet të lind në janar. Ata i planifikojnë ushqimet e tyre me mençuri dhe me 1500 dollarë në muaj arrijnë të mbajnë fëmijët e tyre. Amanda Sellers dhe bashkëshorti Chris janë një çift që thyen rekord. Përgjegjësitë nuk i trembin ata. Të lumtur dhe të vetëdijshëm për zgjedhjet e tyre, nuk e përjashtojnë sërish zgjerimin e familjes së tyre.

“Nuk kishte asnjë vit që nuk mbeta shtatzënë nga 2013 deri në 2020”

-Kur u martuan, Chris tashmë kishte dy fëmijë, Logan, 12 dhe Ryan, 11. Në vitin 2014, çifti lindi fëmija i parë, Liam dhe prej andej, pa u ndalur, në 2015 mbërritën binjakët Mya dhe Mia, në 2017 binjakët Asher dhe Brycen, në 2018 Eli, në 2020 Ema. “Nuk ka pasur asnjë vit që nuk kam mbetur shtatzënë nga 2013 deri në 2020 – tha Amanda për agjencinë britanike të lajmeve SWNS.

-Mendoj se 2021 është viti i vetmi që nuk kam mbetur shtatzënë.” Dëshira e vajzës ka qenë gjithmonë “të ketë sa më shumë fëmijë”. Një dëshirë që pas hutimeve fillestare, e ndau me gëzim edhe bashkëshorti i saj Chris.

“Planifikoj rreth pesëmbëdhjetë darka, pastaj i dyfishoj”

-Për të menaxhuar një familje kaq të madhe si e tyre, Amanda dhe Chris duhet të organizojnë gjithçka. Atyre iu desh të blinin një furgon me 15 vende që të mund të udhëtonin me fëmijët e tyre. Çdo muaj çifti shpenzon 1500 dollarë për blerjen e produkteve ushqimore: 1100 dollarë për ushqime të ruajtura në depo, 400 për ushqime të freskëta, për t’i blerë çdo javë. “Planifikoj rreth pesëmbëdhjetë darka, pastaj dyfishoj ato – shpjegoi gruaja – nuk planifikoj ditët në të cilat do t’i hamë ato vakte, por kujdesem që të ketë mjaftueshëm. Ne kemi një frigorifer të madh në bodrum dhe një frigorifer në kuzhine, do të donim të kishim edhe nje frigorifer tjeter po te kishim hapesire”.

“Edhe fëmijët ndihmojnë”

-Edhe fëmijët duhet të japin kontributin e tyre. Amanda dhe Chris i edukuan ata në shtëpi. “Të gjithë shkojnë mirë dhe janë shumë miqësorë. Unë përpiqem t’i mësoj të gjithë të jenë të pavarur në mënyrë që të ndihmojnë në punët e shtëpisë dhe të jenë në gjendje të organizojnë mëngjesin dhe drekën vetë. Shumica prej tyre di të lajë në lavanderi ose te bëj një sanduiç me gjalpë kikiriku. Dhe kam vendosur një kohëmatës 10-minutësh në shumicën e ditëve për t’i rregulluar ato, “tha Amanda. Dhe për Krishtlindje? Asnjë shpenzim tjetër. Buxheti është fiks: 50 dollarë secili. Nga ana tjetër, për t’i bërë gjërat të funksionojnë, Amanda dhe Chris nuk mund t’i lënë asgjë rastësisë.

“Jemi të hapur për mundësinë që të kemi një fëmijë tjetër”

-“Jam shumë i kënaqur me madhësinë e familjes sonë. Dhjetë është një numër i madh. Mendojmë se ky mund të jetë fëmija ynë i fundit, por jemi të hapur për mundësinë që të kemi më shumë “shtoi Amanda. “Në fillim isha i shqetësuar për të pasur një familje të madhe, por tani nuk do ta ndryshoja atë për asgjë në botë”, tha Chris, i cili përfundoi: “Ne po përpiqemi të ndërtojmë një lidhje të shëndetshme me fëmijët. Nuk mendoj se mundemi të kemi ndonjëherë më shumë fëmijë për të cilët nuk do të kishim kohë për ti dhënë dashuri”.

Në valën e Redfords

-Kush e di nëse Sellers, në SHBA, do të mund të kapërcejnë rekordin e Redfords, familjes më të madhe në Angli. Sue dhe Noel jetojnë në Morecambe, një qytet i vogël në Lancashire dhe janë bërë të njohur për konceptimin e 22 fëmijëve. Muajt ​​e fundit, fëmija i shtatë, Millie, ka njoftuar shtatzëninë e dytë në Instagram. Një gëzim i madh për të dhe për Radfordët, të cilët janë gati për të mirëpritur një nip.

(Tgcom24/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts