SHBA dënon sulmet e Iranit në Pakistan, Irak dhe Siri

shba denon sulmet e iranit ne pakistan irak dhe siri

SHBA-ja  dënoi sulmet e fundit nga Irani në Pakistan , Irak dhe Siri dhe akuzoi Teheranin për shkelje të kufijve sovran të fqinjëve të tij.

“Ne e kemi parë Iranin të shkelë kufijtë sovranë të tre fqinjëve të tij në vetëm dy ditët e fundit,” u tha gazetarëve zëdhënësi i Departamentit të Shtetit, Matthew Miller.

Ministri i Jashtëm i Iranit Hossein Amir-Abdollahian tha në Forumin Ekonomik Botëror në Davos, Zvicër, se objektivi i sulmeve në Pakistan ishte Jaish al-Adl, të cilin Teherani e quan një “grup terrorist”.

Ai mbrojti sulmet dhe tha se ato ishin “në përputhje me luftimin e terrorizmit dhe vetëmbrojtjen legjitime”.

Miller u përgjigj dhe tha: “Unë mendoj se është pak e pasur që nga njëra anë, Irani të jetë financuesi kryesor i terrorizmit në rajon, financuesi kryesor i destabilitetit në rajon, dhe nga ana tjetër, të pretendojë se duhet të ndërmerrni këtë veprim këto veprime për të luftuar terrorizmin.”

Ai vuri në dukje se e vetmja arsye pse forcat amerikane janë në Irak është me ftesë të qeverisë irakiane.

“Dhe ju keni parë që ne të ndërmarrim veprime kundër Houthis, të cilën e kemi bërë si pjesë e një koalicioni ndërkombëtar dhe pas një rezolute të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara që dënon Houthis për sulmet e tyre ndaj anijeve tregtare,” tha ai.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts