SHBA dërgon në Vietnam 4.1 milionë doza të vaksinës kundër Covid-19

Shtetet e Bashkuara dërguan katër milionë doza të tjera të vaksinës Covid-19 në Vietnam, tha Shtëpia e Bardhë, duke e çuar totalin e dozave amerikane të dhuruara globalisht në afro 270 milionë.

Një zyrtar i lartë i administratës tha se 4,149,990 doza të vaksinës Pfizer u dërguan, duke e çuar totalin e dorëzuar në Vietnam nga Shtetet e Bashkuara në 17,589,110 doza.

Në nivel global, tani janë dërguar 268,472,780 doza në 110 vende, të cilat zyrtari, i cili kërkoi të mos identifikohej, tha se “është më shumë se sa kanë ndarë të gjitha vendet së bashku”.

Presidenti Joe Biden e ka bërë luftën kundër Covid-19 fokusin kryesor të administratës së tij që nga marrja e detyrës në janar, duke argumentuar gjithashtu se dhënia e vaksinave jashtë vendit duhet të shkojë paralelisht me përpjekjet e brendshme.

“Siç ka thënë presidenti, Amerika do të jetë arsenali i vaksinave në luftën tonë kundër Covid-19”, tha zyrtari.

Në një referencë të fshehtë ndaj akuzave se rivalët e SHBA-së Kina dhe Rusia përdorin diplomacinë e vaksinave si një mjet për të ushtruar ndikim mbi vendet me burime më pak të mira, zyrtari tha se “vaksinat tona nuk vijnë me fije të lidhura”.

Vietnami, i cili ka një popullsi prej rreth 100 milionë banorë, ka regjistruar 1.1 milion infeksione dhe pothuajse 24,000 vdekje, sipas të dhënave nga Universiteti Johns Hopkins.

Sidoqoftë, pasojat nga bllokimet e vendosura për të parandaluar përhapjen e virusit kanë shkatërruar ekonominë.

Vietnami ishte ndër ekonomitë më të forta në Azi vitin e kaluar dhe një nga të paktat në botë që u zgjerua pasi mbajti të ulët numrin e viruseve dhe bizneset kryesisht ishin të hapura.

Por vala e fundit e koronavirusit, e cila filloi në prill në parqet e saj industriale veriore dhe u përhap me shpejtësi në jug në qendrën e biznesit Ho Chi Minh City, “shkaktoi ndikim serioz” në ekonomi, tha qeveria në fund të shtatorit.

Midis korrikut dhe shtatorit, PBB-ja u tkurr 6.17 për qind nga viti në vit, për të cilën media shtetërore e lajmeve VNExpress tha se ishte hera e parë që Vietnami kishte regjistruar rritje negative tremujore që nga viti 2000.

Sipas gjurmuesit Covid të Universitetit Johns Hopkins, pak më shumë se 43 përqind e popullsisë vietnameze është plotësisht e vaksinuar.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.