SHBA dhe BE: Lufta e Putin pa asnjë provokim

19:23 24/02/2022

NATO aktivizon planin e mbrojtjes

Aleatët perëndimorë reaguan ashpër ndaj nisjes së sulmit rus ndaj Ukrainës duke paralajmëruar sanksione shkatërrimtare financiare ndaj Moskës.

UdhĂ«heqĂ«sit e G7 tĂ« mbledhur nĂ« njĂ« takim urgjent tĂ« mbajtur online dĂ«nuan vendimin e Putinit pĂ«r tĂ« sulmuar UkrainĂ«n duke theksuar se ai “e ka vĂ«nĂ« veten nĂ« anĂ«n e gabuar tĂ« histories” duke  “rifutur luftĂ«n nĂ« kontinentin evropian”.

“Ne qĂ«ndrojmĂ« tĂ« bashkuar me partnerĂ«t, duke pĂ«rfshirĂ« NATO-n, BE-nĂ« dhe vendet e tyre anĂ«tare, si dhe UkrainĂ«n dhe mbetemi tĂ« vendosur pĂ«r tĂ« bĂ«rĂ« atĂ« qĂ« Ă«shtĂ« e nevojshme pĂ«r tĂ« ruajtur integritetin e rendit ndĂ«rkombĂ«tar tĂ« bazuar nĂ« rregulla”, thuhet nĂ« deklaratĂ«n e pĂ«rbashkĂ«t tĂ« udhĂ«heqĂ«sve tĂ« G7.

MĂ« herĂ«t pĂ«rmes njĂ« deklarate pĂ«r shtyp presidenti amerikan Xho Bajden, akuzoi Vladimir Putinin se nisi njĂ« luftĂ« tĂ« paramenduar dhe pa u provokuar nga Ukraina. Bajden tha se Putin do tĂ« mbajĂ« pĂ«rgjegjĂ«si para botĂ«s pĂ«r vuajtjet qĂ« ky sulm me pasoja afat-gjata do t’i shkaktojĂ« popullit ukrainas.

Sekretari i pĂ«rgjithshĂ«m i NATO-s, Jens Stoltenberg e quajti “akt barbar” sulmin rus ndaj UkrainĂ«s, qĂ« sipas tij shĂ«non momentin mĂ« tĂ« rĂ«ndĂ« tĂ« sigurisĂ« pĂ«r EuropĂ«n. Nga Bruskeli, ai paralajmĂ«roi masa tĂ« rrepta pĂ«r mbrojtjen e vendeve aleate.

JENS STOLTENBERG:NATO vendosi të aktivizojë planin e mbrojtjes, për të forcuar mburojën e vendeve aleate në këtë krizë, çka do të na krijojë mundësinë të dërgojmë trupa dhe logjistike në vendet aleate, kudo që të jetë nevoja.

Kryeministri britanik Boris Xhonson shprehu mbështetjen e plotë për Ukrainën, ndërsa paralajmëroi ashpërsim masiv të sanksioneve që synojnë gjunjëzimin e ekonomisë ruse. Sanksione të ashpra paralajmëroi edhe presidenti francez Emanuel Makron, i cili tha se sulmi rus në Ukrainë do të ketë pasoja afatgjata për gjithë kontinentin. Kancelari gjerman Olaf Sholc tha se e gjithë Rusia do të paguajë shtrenjtë për luftën që vendosi të bëjë Vladimir Putin.

Tv Klan

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.