SHBA dhe Britania i vendosin sanksione Rusisë

[embedded content][embedded content]

23:49 24/02/2022

Macron bisedon në telefon me Presidentin Rus

NĂ« njĂ« dalje tĂ« posacme nga ShtĂ«pia e BardhĂ«, Presideni Amerikan Joe Biden dĂ«noi ashpĂ«r sulmin rus ndaj UkrainĂ«s, duke e konsideruar atĂ« njĂ« sulm mbi parimet qĂ« mbĂ«shtesin paqen globale. PavarĂ«sisht kĂ«saj, ai bĂ«ri tĂ« qartĂ« se trupat amerikane nuk do tĂ« pĂ«rfshihen nĂ« konfliktin Rusi – UkrainĂ«, por konfirmoi se ato do tĂ« jenĂ« nĂ« mbrojtje tĂ« vendeve aleate tĂ« NATO-s.

Ashtu siç kishte paralajmëruar më herët gjatë së enjtes ai shpalli listën e dytë të sanksioneve kundër Rusisë, kryesisht të karakterit ekonomik dhe ushtarak. Në listën prej 4 sanksionesh kufizohet aftësia e Rusisë për të bërë biznes në dollarë, euro, paund dhe jen-in japonez.

SHBA do tĂ« sanksionojĂ« bankat ruse dhe asetet e tyre me vlerĂ« 1 triliard dollarĂ« si dhe do tĂ« kufizojĂ« mundĂ«sinĂ« pĂ«r avancim teknologjik pĂ«r RusinĂ«. Biden tha se heqja e RusisĂ« nga sistemi SËIFT rrjeti i sigurisĂ« sĂ« lartĂ« qĂ« lidh mijĂ«ra institucione financiare anembanĂ« botĂ«s, Ă«shtĂ« “gjithmonĂ« njĂ« opsion por pĂ«r momentin, ky nuk Ă«shtĂ« pozicioni qĂ« mbĂ«shtetet edhe nga BE.

Biden tha se këto sanksione mbështeten nga 27 vendet anëtare të BE dhe anëtarët e G7.

Gjithashtu Britania e Madhe shpalli një listë me sanksione të reja ndaj Rusisë. Kryeministri Britanik Boris Xhonson tha se këto sanksione përfshijnë ngrirjen e asteve të të gjithë bankave ruse në Britani si dhe ndalimin e kompanive ruse që të ngrenë fonde në tregjet Britanike .

Sekretari i PĂ«rgjithshĂ«m i NATO-s, Jens Stoltenberg e quajti “akt barbar” sulmin rus ndaj UkrainĂ«s, qĂ« sipas tij shĂ«non momentin mĂ« tĂ« rĂ«ndĂ« tĂ« sigurisĂ« pĂ«r EuropĂ«n. Nga Brukseli, ai paralajmĂ«roi masa tĂ« rrepta pĂ«r mbrojtjen e vendeve aleate.

Jens Stoltenberg: NATO vendosi të aktivizojë planin e mbrojtjes, për të forcuar mburojën e vendeve aleate në këtë krizë, çka do të na krijojë mundësinë të dërgojmë trupa dhe logjistike në vendet aleate, kudo që të jetë nevoja.

UdhĂ«heqĂ«sit e G7 tĂ« mbledhur nĂ« njĂ« takim urgjent tĂ« mbajtur online dĂ«nuan vendimin e Putinit pĂ«r tĂ« sulmuar UkrainĂ«n duke theksuar se ai “e ka vĂ«nĂ« veten nĂ« anĂ«n e gabuar tĂ« histories” duke “rifutur luftĂ«n nĂ« kontinentin evropian”.

NdĂ«rkohĂ« qĂ« nĂ« mbrĂ«mjen e sĂ« enjtes Presidenti francez Emanuel Makron zhvilloi njĂ« bisedĂ« me presidentin rus Vladimir Putin. Sipas Kremlinit Putin i dha homologut tĂ« tij francez njĂ« shpjegim “shterrues” tĂ« arsyeve tĂ« veprimeve tĂ« RusisĂ« nĂ« UkrainĂ«.

Tv Klan

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.