SHBA dhe Franca thirrje shtetasve të tyre në Rusi: Largohuni menjëherë! Ndaloni çdo udhëtim drejt Bjellorusisë

Ambasada e SHBA në Rusi paralajmëroi shtetasit amerikanë të dielën se duhet të konsiderojnë largimin “menjëherë” për shkak të numrit në rritje të linjave ajrore që anulojnë fluturimet brenda dhe jashtë vendit dhe mbyllin hapësirën e tyre ajrore për linjat ajrore ruse.

“Një numër në rritje i linjave ajrore po anulojnë fluturimet në dhe jashtë Rusisë dhe shumë vende kanë mbyllur hapësirën e tyre ajrore për linjat ajrore ruse. Qytetarët amerikanë duhet të konsiderojnë largimin menjëherë nga Rusia përmes opsioneve komerciale që janë ende të disponueshme”, tha ambasada në një këshillim të dielën.

“Ambasada e SHBA-së u kujton qytetarëve amerikanë se niveli i Këshillimit të Udhëtimit të Departamentit të Shtetit për Rusinë është në “Nivelin 4: Mos udhëtoni”, shtohet në deklaratë.

Po ashtu edhe Ministria e Francës për Evropën dhe Punët e Jashtme ka rekomanduar vizitorët francezë në Rusi që të largohen nga vendi pa vonesë, pas vendimit të Bashkimit Evropian për të ndaluar linjat ajrore ruse dhe bjelloruse nga hapësira ajrore evropiane, sipas një përditësimi të së dielës në udhëzimet zyrtare të udhëtimit francez në Rusi.

Një përditësim i ngjashëm në faqen e internetit të dielën “dekurajoi zyrtarisht” çdo udhëtim në Bjellorusi.

Ministria e Jashtme tha se “shumica e kompanive evropiane [linja ajrore], përfshirë Air France” pezulluan rrugët në dhe mbi Rusi duke filluar të dielën në mbrëmje për shkak të mbylljes së hapësirës ajrore të BE-së për avionët dhe linjat ajrore ruse.

Për shkak të rritjes së kufizimeve, ministria e jashtme e Francës rekomandoi që francezët “që kalojnë nëpër Rusi (turistët, vizitorët, studentët, profesionistët në udhëtime pune) të bëjnë rregullime për t’u larguar nga vendi pa vonesë me lidhje ajrore ekzistuese”, thuhet në këshillën e udhëtimit.

“Është gjithashtu e këshillueshme që të shtyhet çdo udhëtim në Rusi”.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.