SHBA dhe NATO tërhoqën trupat nga Afganistani, reagon ashpër ish-presidenti Bush: Është e pabesueshme, pasojat do të jenë tepër të këqija

Ish-Presidenti i Shteteve të Bashkuara George W Bush, i cili inicioi dërgimin e trupave amerikanë në Afganistanit në 2001, ka paralajmëruar se tërheqja ushtarake e SH.B.A.-së dhe NATO-s do të çojë në një kthim të sundimit brutal të Talibanëve.

“Pasojat do të jenë tepër të këqija”, tha ish Presidenti Bush në një intervistë me transmetuesin gjerman Deutsche Welle.

Në intervistën e rrallë për media ish-presidenti u pyet nëse tërheqja është një gabim. Bush u përgjigj: “Ju e dini, unë mendoj se është, po.”

“Është e pabesueshme se si ajo shoqëri ndryshoi nga brutaliteti i Talibanëve, dhe krejt papritur – fatkeqësisht – kam frikë se gratë dhe vajzat afgane do të pësojnë dëm të papërshkrueshëm”- tha Bush.

Bush ishte president kur operativët e al-Kaidës rrëmbyen aeroplanë komercialë dhe fluturuan me avionët në kullat e Qendrës Botërore të Tregtisë në New York dhe selinë ushtarake të Pentagonit jashtë Uashington, DC në 11 Shtator 2001. Shtetet e Bashkuara pushtuan Afganistanin muajin tjetër në ndjekje të al -Udhëheqësi i Kaedës Osama bin Laden, i cili ishte duke u pritur nga Talibanët.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *