SHBA dhe perëndimi paralajmërojnë Moskën: Çdo agresion kundër Ukrainës do të ketë pasoja të rënda! Dialogu e vetmja rrugë për zgjidhjen e krizës

Ministrat e Jashtëm të SHBA-së dhe Gjermanisë paralajmërojnë Moskën për sanksione të rënda ekonomike, politike dhe strategjike.

Duket se SHBA-ja dhe partnerët perëndimorë janë të bashkuar dhe të vendosur kundër agresionit rus.

Ministrja e Jashtme Gjermane Alena Berbok dhe sekretari i shtetit, Anthony Blinken i kanë bërë sërish thirrje Rusisë që të ndërmarrë hapa të menjëhershëm për të përshkallëzuar tensionet në kufi me Ukrainën.

Të dy zyrtarët ritheksuan se rruga e preferuar është ajo e dialogut dhe e diplomacisë dhe bënë të qartë se SHBA, Europa dhe G7 në këtë rrugë do të punojnë së bashku.

“ Ne po kërkojmë hapa të menjëhershëm de-përshkallëzimi. Çdo agresion i mëtejshëm do të ketë pasoja të rënda, ekonomike, politike dhe strategjike ,” tha ministrja e jashtme gjermane menjëherë pas një takimi në Berlin me homologun e saj amerikan Blinken, i cili zhvilloi konsultime ditën e djeshme në Kiev.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com