SHBA dhe Rusia shkëmbejnë të burgosurit

23:18 08/12/2022

Një basketbolliste amerikane për një rus trafikant armësh

Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Rusia kanë shkëmbyer të burgosur.

Në bazë të marrëveshjes është liruar basketbollistja amerikane Britney Griner në këmbim të tregtarit famëkeq të armëve Viktor Bout, i mbajtur në një burg amerikan për 12 vjet.

Presidenti amerikan Joe Biden tha se Griner ishte e sigurt dhe po sillej në shtëpi me një aeroplan nga Emiratet e Bashkuara Arabe.

Ajo u arrestua në një aeroport të Moskës në shkurt të këtij viti për posedim të vajit të kanabisit dhe muajin e kaluar u dënua me 9 vjet burg nga një Gjykatë në Moskë.

Tv Klan

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts