SHBA/Dhjetëra persona dyshohet se humbën pasi një varkë ‘kontrabandë’ u përmbys pranë Floridës

Zyrtarët e Rojës Bregdetare të SHBA-së po kërkojnë për 39 persona të cilët dyshohet se janë të zhdukur pasi anija e tyre thuhet se u përmbys të shtunën mbrëma në brigjet e Floridës.

Zyrtarët u alarmuan të martën në mëngjes pasi peshkatarët vunë re një burrë të kapur pas bykut të një varke 45 milje (72 km) nga qyteti i Fort Pierce.

Një i mbijetuari tha se grupi ishte nisur nga Bimini, Bahamas, të shtunën mbrëma dhe pati një mot të keq. Zyrtarët amerikanë thonë se varka mund të ketë qenë pjesë e një “sipërmarrjeje kontrabande me njerëz”.

Deri të martën pasdite, nuk u gjetën të mbijetuar të tjerë. Ishulli Bimini është distrikti më perëndimor i Bahamas, dhe është vetëm 80 milje nga Miami.

Të premten, rojet bregdetare raportuan se kishin gjetur 88 Haitianë në një anije të mbingarkuar në perëndim të Bahamas. “Lundimi në ngushticat e Floridës, pasazhet në drejtim të erës dhe të Monës në pasazhe të mbingarkuara dhe më pak se detare është jashtëzakonisht e rrezikshme dhe mund të rezultojë në humbje jetësh”, tha Roja Bregdetare në një deklaratë.

“Roja bregdetare dhe agjencitë tona partnere do të vazhdojnë t’i ndalojnë këto udhëtime. Ju do të ndaloheni dhe duhet të prisni që të ktheheni dhe të riatdhesoheni në vendin tuaj të origjinës.”

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.