SHBA dyfishon importet e uraniumit nga Rusia

Në gjysmën e parë të vitit 2023, SHBA bleu 416 tonë uranium nga Rusia, 2.2 herë më shumë se në të njëjtën periudhë të vitit 2022, tha shërbimi statistikor amerikan.

Gjithashtu, kjo shifër ka arritur nivelin më të lartë që nga viti 2005.

Thuhet se Uashingtoni ka paguar 696.5 milionë dollarë për uraniumin rus.

SHBA gjithashtu rriti blerjen e uraniumit nga Anglia me 28% në 383.1 milionë dollarë. Franca i shiti SHBA-së uranium për 319 milionë dollarë, që përbënte 15% të totalit të importeve.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts