SHBA e gatshme për të bashkëpunuar me talebanët

shba e gatshme per te bashkepunuar me talebanet
[embedded content]

23:50 02/09/2021

Gjeneral Mark Milley: Talebanët janë një grup i pamëshirshëm

Shefi i Shtabit të Përgjithshëm të ushtrisë amerikane, gjenerali Mark Milley, i ka përshkruar  talebanët si një  “grup i pamëshirshëm” por tha se SHBA mund të bashkëpunojë me ta në të ardhmen .

“Unë mund t’ju them nga përvoja personale dhe nga e kaluara se ky është një grup i pamëshirshëm dhe nëse ata ndryshojnë apo jo kjo  mbetet për t’u parë”.

I pyetur nëse është e mundur që talebanët të përfundojnë duke bashkëpunuar me grupin terrorist ISIS-K, gjenerali Milley përgjigjet se kjo është e mundur.

shba e gatshme per te bashkepunuar me talebanet

Ai deklaroi se përpjekjet e SHBA në Afganistan kanë kaluar nga një mision ushtarak në një mision diplomatik.

Gjenerali amerikan kujtoi anëtarët e shërbimit amerikan të cilët humbën jetën javën e kaluar .

Pas tërheqjes së përshpejtuar nga Afganistan, Presidenti Biden ka qenë në shënjestër të kritikave  veçanërisht nga rivalët e tij politikë republikanët. Kreu i Shtëpisë së Bardhë e ka mbrojtur vendimin e tij duke deklaruar më herët se ai nuk pendohet.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts