SHBA e Rusia zotohen për dialog

14:00 20/05/2021

Takohen në Reikjavik Antony Blinken e Sergei Lavrov

SHBA-ja dhe Rusia ulĂ«n tonet dhe u ulĂ«n nĂ« bisedime ku u zotuan pĂ«r dialog e pĂ«r tĂ« punuar sĂ« bashku. Sekretari Amerikan i Shtetit, Antony Blinken, nĂ« takimin e tij tĂ« parĂ« me ministrin e JashtĂ«m rus, Sergei Lavrov, njĂ« diplomat veteran, tha se nuk ishte “sekret pasja e mosmarrĂ«veshjeve” dhe se Uashingtoni do t’u pĂ«rgjigjej akteve agresive tĂ« RusisĂ«, por shtoi se bota do tĂ« jetĂ« mĂ« e sigurt nĂ«se udhĂ«heqĂ«sit e tĂ« dy vendeve punojnĂ« sĂ« bashku.

[embedded content]

Ministri rus Lavrov, duke folur nĂ« hapjen e takimit nĂ« Reikjavik, tha se Rusia dhe Shtetet e Bashkuara kanĂ« “dallime serioze”, por shtoi se vendet duhet tĂ« bashkĂ«punojnĂ« “nĂ« fusha ku interesat afrohen”.

Sekretari Blinken tha se Presidenti Biden dĂ«shiron “marrĂ«dhĂ«nie tĂ« parashikueshme dhe tĂ« qĂ«ndrueshme me RusinĂ«â€ dhe shtoi se tĂ« dy vendet mund tĂ« punojnĂ« sĂ« bashku pĂ«r tĂ« luftuar pandeminĂ« e koronavirusit, ndryshimet e klimĂ«s, programet bĂ«rthamore tĂ« Iranit dhe KoresĂ« sĂ« Veriut dhe Afganistanin.

“Ne mendojmĂ« se kjo Ă«shtĂ« mirĂ« tĂ« popujve tanĂ«, e mirĂ« pĂ«r popullin rus dhe me tĂ« vĂ«rtetĂ« e mirĂ« pĂ«r botĂ«n”, tha sekretari Blinken.

Takimi i parë ballë për ballë i nivelit të lartë mes zyrtarëve më të lartë të diplomacisë amerikane dhe ruse zgjati 1 orë e 45 minuta, më shumë nga sa pritej.

Ministri Lavrov tha se bisedimet ishin “konstruktive” dhe se dy diplomatĂ«t do tĂ« pĂ«rgatisin propozimet pĂ«r njĂ« takim tĂ« mundshĂ«m midis Presidentit amerikan Joe Biden dhe Presidentit rus Vladimir Putin.

Pak pas takimit të dy zyrtarëve të lartë u konfirmua heqja e sanksioneve ndaj kompanisë që po ndërton gazsjellësin Rrjedha Veriore 2 midis Rusisë dhe Gjermanisë. Ky veprim i amerikanëve hap rrugën për Berlinin dhe Uashingtonin që brenda tre muajsh të zgjidhin mosmarrëveshjen që vazhdon që nga administrata Trump.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *