SHBA, ende në pushtetin e dëborës

shba ende ne pushtetin e debores

shba ende ne pushtetin e debores

11:05 20/01/2024

Ushtria spanjolle ndihmon 600 shoferë të bllokuar në veri të vendit

Acari dhe temperaturat e ulëta kanë mbërthyer pjesën më të madhe të territorit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

Kjo video me dron e siguruar nga Reuters tregon qytetin Milwaukee në shtetin Wisconsin i cili është  ngrirë nga dëbora.

Temperaturat e ulëta i kanë bërë rrugët jashtëzakonisht të rrezikshme, po pengojnë trafikun ajror ndërsa mijëra familje kanë mbetur pa energji elektrike.

[embedded content][embedded content]

1100 fluturime në SHBA u anuluan dhe 8000 të tjera u vonuan për shkak të kushteve të motit, ndërsa vala e ftohtë pritet të vazhdojë në disa zona si në qendër të vendit gjatë fundjavës.

Akulli ka qenë  një problem i madh në jug të vendit. Më shumë se 22.8 centimetra borë ka rënë në kryeqytetin Nashville në Tennessee që nga e diela, gati dyfishi i mesatares vjetore. Të premten u shënuan rreth 55 viktima nga kushtet ekstreme të motit.

Moti i keq ka përfshirë edhe Spanjën. Ushtria u ka ardhur në ndihmë rreth 600 shoferëve  të cilët ishin bllokuar në një autostradë në  veri të vendit.

Pjesa më e madhe e Evropës Veriore është mbuluar nga një batanije dëbore  duke shkaktuar shqetësime të shumta për qytetarët.

Tv Klan

Të ngjashmeBurimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne :bopta sotwww.botasot.al

Spread the love

Similar Posts