SHBA fajëson luftën e Rusisë ndaj Ukrainës për rritjen ‘rekord’ të numrit të refugjatëve

I dërguari i SHBA-së në OKB fajësoi Rusinë për rritjen “rekord” të numrit të refugjatëve për shkak të luftës së saj në Ukrainë .

“Lufta e pajustifikueshme e Presidentit Putin në Ukrainë është kryesisht përgjegjëse për rritjen rekord të numrit të refugjatëve,” tha Linda Thomas Greenfield në një deklaratë për Ditën Botërore të Refugjatëve.

“Shkatërrimi i digës Kakhovka dy javë më parë në rajonin Kherson të Ukrainës ka vendosur shumë të tjerë në nevojë urgjente.”

Ndërsa luftimet në Sudan vazhdojnë të shkaktojnë lëvizje masive të njerëzve, bota po përballet me një krizë globale të zhvendosjes “të pashembullt” pasi lufta, konflikti, fatkeqësitë dhe paqëndrueshmëria politike po detyrojnë një numër rekord njerëzish të largohen nga shtëpitë e tyre, tha ajo.

Në vitin 2022, 108.4 milionë njerëz, nga të cilët 35.3 milionë refugjatë u zhvendosën me forcë, një numër rekord i lartë, sipas agjencisë së OKB-së për refugjatët.

Greenfield tha se SHBA-ja kontribuoi mbi 17 miliardë dollarë për të mbështetur njerëzit më të cenueshëm të zhvendosur.

“Asnjë vend i vetëm nuk mund të japë vetë zgjidhje për miliona njerëz të zhvendosur. Ky është një fenomen global që kërkon një përgjigje të koordinuar globale,” shtoi ajo.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts