SHBA fut në listën e zezë 10 kompani kineze

23:00 09/07/2021

Vendimi vjen për shkak të abuzimeve të të drejtave të njeriut ndaj myslimanëve ujgurë

Administrata e Biden ka vendosur që të shtojë më shumë se 10 kompani kineze në listën e saj të zezë për abuzimet e pretenduara të të drejtave të njeriut dhe mbikëqyrjen e teknologjisë së lartë në Xinjiang.

Veprimi i Departamentit të Tregtisë të SHBA mund të nxisë edhe më tej tensionet mes Kinës. Pritet që listës t’i bashkohen gjithashtu edhe pesë kompani të tjera dhe subjekte të tjera kineze. Identiteti i kompanive që shtohen nuk është bërë i ditur. 

Kina hedh poshtë akuzat për gjenocid dhe punë të detyruar në Xinjiang dhe thotë se politikat e saj janë të domosdoshme për të zhdukur separatistët dhe ekstremistët fetarë që nxitën tensionin midis ujgurëve etnikë kryesisht myslimanë dhe Han, grupi më i madh etnik i Kinës.

Pala kineze do të marrë të gjitha masat e nevojshme për të mbrojtur të drejtat dhe interesat legjitime të kompanive kineze dhe hedh poshtë përpjekjet e SHBA për të ndërhyrë në punët e brendshme të Kinës“, ka deklaruar zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme kineze.

Në përgjithësi, ndërmarrjeve të listuara nga njësitë u kërkohet të aplikojnë për licensa nga Departamenti i Tregtisë dhe të përballen me vëzhgim të ashpër kur kërkojnë leje për të marrë artikuj nga furnizuesit amerikanë.

Kjo nuk është hera e parë që qeveria amerikane vë në shënjestër firmat kineze të lidhura me akuzat e veprimtarisë së mbikëqyrjes së teknologjisë së lartë në Xinjiang. Në vitin 2019, administrata Trump shtoi disa nga kompani të inteligjencës artificiale të Kinës në listën e saj të zezë ekonomike për trajtimin e saj ndaj pakicave myslimane. Ekspertët dhe grupet e të drejtave të vlerësojnë më shumë se një milion njerëz, shumica e tyre ujgurë dhe anëtarë të pakicave të tjera myslimane, janë arrestuar vitet e fundit.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *