SHBA goditet nga vala e tornadove, 100 të vdekur, Kentaki dhe Illinois qytetet më të prekura (Foto)

Deri në 100 njerëz dyshohet se janë vrarë pas një shpërthimi shkatërrues të tornadove që goditën Kentakin dhe shtetet e tjera të SHBA të premten mbrëma dhe të shtunën herët në mëngjes.

Guvernatori i Kentakit, Andy Beshear, tha se shteti kishte “përjetuar disa nga dëmtimet më të këqija të tornados që kemi parë në një kohë të gjatë”. Pati raportime për të paktën gjashtë viktima, me zyrtarët që paralajmëruan se kjo mund të rritet shumë më e lartë pasi të paktën 30 tornado u raportuan në gjashtë shtete.

The

Dhjetra njerëz u frikësuan të vdekur në një fabrikë në Mayfield, Kentaki, dhe punëtorët e shpëtimit ishin gjithashtu në skenën e një objekti të Amazon, pranë Edwardsville, Illinois , ku çatia është shembur.

Duke folur për fabrikën në Mayfield, guvernatori i Kentakit Beshear e quajti situatën “tragjike” në një konferencë shtypi të shtunën në mëngjes.

Presidenti i SHBA-së, Joe Biden, tha se tornadot në pjesën qendrore të SHBA ishin “shkatërruese”. “Të humbasësh një të dashur si kjo në një stuhi si kjo është një tragjedi e paimagjinueshme. Ne po punojmë me guvernatorët për t’u siguruar që ata të kenë atë që u nevojitet, ndërsa kërkimi për të mbijetuarit dhe vlerësimet e dëmeve vazhdojnë”, shkroi Biden në Twitter . Sistemi i stuhisë ka prekur gjithashtu Arkansas , Misuri, Misisipi dhe Tenesi.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *