SHBA hap hetimin zyrtar për teknologjinë e Teslës autopilot

11:04 18/08/2021

Agjencia federale amerikane përgjegjëse për sigurinë në rrugë po hap një hetim zyrtar mbi sistemin Autopilot të Teslës.

Administrata Kombëtare e Sigurisë në Trafikun e Autostradave (NHTSA) tha se po vepronte pas 11 aksidenteve të Tesla që nga viti 2018 duke përfshirë automjete emergjente.

Hetimi do të mbulojë afërsisht 765,000 makina Tesla të prodhuara që nga viti 2014. Kjo përfshin ato në Model Y, Model X, Model S dhe Model 3, tha NHTSA.

Agjencia ishte kryesisht e shqetësuar me një paaftësi të dukshme të automjeteve Tesla për të përballuar automjetet e ndaluara në rrugë, veçanërisht automjetet e urgjencës që merrnin pjesë në një incident.

Në listën e rasteve u fut dhe momenti kur një Tesla u fut në pjesën e pasme të një motori zjarri të parkuar duke u përfshirë në një aksident, dhe një tjetër në të cilën goditi një makinë të parkuar të policisë.

NHTSA tha se po hapte hetimin e tij paraprak në teknologjitë dhe metodat e përdorura për të monitoruar, ndihmuar dhe zbatuar angazhimin e shoferit, ndërsa përdorni makinën autopilot.

Ai tha se në 11 aksidentet që nxitën hetimin e tij, autopilot ose një sistem i quajtur Traffic Aware Cruise Control kishte qenë aktiv “pak para” përplasjeve.

Teknologjia lejon që makina të ecë automatikisht, të përshpejtojë dhe të frenojë. Por ajo është vënë nën kritika pasi duket çorientuese, nuk e drejton automatikisht makinën dhe drejtuesve u kërkohet të ruajnë kontrollin dhe vëmendjen gjatë gjithë kohës.

Në një deklaratë, një zëdhënës i NHTSA tha: “Asnjë automjet automobilistik autopilot i disponueshëm komercial sot nuk është i aftë të drejtojë dhe të ketë kontroll të plotë . Çdo automjet në dispozicion kërkon që një shofer të jetë në kontroll gjatë gjithë kohës.” /tvklan.al

“”Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al “”

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.