SHBA i dhuron Kosovës mbi 515 mijë doza të vaksinës Pfizer kundër COVID-19

shba i dhuron kosoves mbi 515 mije doza te vaksines pfizer kunder covid 19
shba i dhuron kosoves mbi 515 mije doza te vaksines pfizer kunder covid 19

Kosova ka pranuar 515, 970 doza të vaksinës Pfizer, nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Ministri i Shëndetësisë në Kosovë, Rifat Latifi, gjatë fjalës së tij falënderoi SHBA-në për këtë donacion.

“Dita e sotme është një moment i rëndësishëm për të rikujtuar se përkundër humbjeve dhe vuajtjeve të mëdha që pandemia COVID-19 u ka shkaktuar popujve anembanë botës, kanë zbuluar edhe vlerat më të mëdha që kanë popujt, siç janë solidariteti dhe mbështetja në njëri-tjetrin, duke krijuar një aleancë të fuqishme njerëzore. Një aleancë e tillë është edhe kjo e organizuar përmes mekanizmit COVAX, që e ka bërë luftën tonë kundër COVID-19 definitivisht më të lehtë”, tha Latifi në ceremoninë për pranimin e vaksinave në Institutin Kombëtar të Shëndetësisë Publike.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts