SHBA-ja, Britania dhe Franca “i shpallin luftë” Lukashenkos, lumë sanksionesh ndaj Bjellorusisë

Presidenti amerikan Joe Biden nënshkroi sot një urdhër ekzekutiv që imponon masa të reja që synojnë ndëshkimin e Presidentit Bjellorus Alexander Lukashenko ndërsa Shtetet e Bashkuara intensifikojnë presionin ndaj qeverisë së tij në aksion të koordinuar me Britaninë dhe Kanadanë.

Në përvjetorin e parë të zgjedhjeve presidenciale, për të cilat Lukashenko akuzohet për manipulim, Shtetet e Bashkuara do të vendosin gjithashtu raundin më të madh të sanksioneve deri më tani ndaj individëve dhe entiteteve të Bjellorusisë, duke synuar ekonominë e Bjellorusisë dhe Komitetin Olimpik Kombëtar të Bjellorusisë, tha ai. Zyrtar i Shtëpisë së Bardhë.

Departamenti i Thesarit i SHBA do të fusë në listën e zezë Belaruskali OAO , e cila sipas zyrtarit është një nga kompanitë më të mëdha shtetërore dhe një nga prodhuesit më të mëdhenj të potasit në botë.

Vendimi u mor pasi sprinterja bjelloruse Christina Tsimanuskaya refuzoi të hipte në një fluturim për në atdheun e saj gjatë Olimpiadës, pasi ajo ishte çuar në aeroport kundër vullnetit të saj. Që atëherë ajo ka aplikuar për statusin e refugjatit në Poloni. Përveç kësaj, Britania njoftoi sot sanksione të reja, duke synuar eksportet e produkteve të naftës dhe potasit. Lukashenko ka thënë se Britania do të “mbytet” në masat e saj dhe se është gati për bisedime me Perëndimin, në vend të një lufte sanksionesh.

Në të njëjtën kohë, Kanadaja vendosi sanksione të reja ndaj Bjellorusisë në shenjë proteste ndaj asaj që ajo e quajti “abuzim i hapur dhe sistematik i të drejtave të njeriut” nën Lukashenko.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.