SHBA-ja tërheq disa diplomatë nga Mianmari

11:20 31/03/2021

Shtetet e Bashkuara kanë urdhëruar një pjesë të stafit diplomatik në Mianmar (Birmani) të largohen nga vendi. Ushtria e këtij vendi ka rritur dhunën ndaj protestuesve që kundërshtojnë grusht shtetin.

Departamenti i Shtetit përmes një deklarate njoftoi se vendimi për largimin e disa diplomatëve dhe familjeve të tyre është marrë “për shkak të COVID-19 si, trazirave civile dhe dhunës së armatosur”.

Mianmari po përballet me protesta që nga 1 shkurti kur ushtria bëri grusht shtet dhe rrëzoi nga pushteti udhëheqësen civile, Aung San Suu Kyi.

Protestuesit kërkojnë kthimin e një qeveria civile. Suu Kyi dhe liderët e tjerë të partisë së saj po mbahen në paraburgim.

Protestat kundër juntës janë shtypur me forcë, duke çuar në vdekjen e të paktën 500 njerëzve, sipas një organizate monitoruese.

Gjatë fundjavës, më shumë se 100 protestues u vranë në të gjithë vendin në ditën më të përgjakshme që kur ushtria mori pushtetin.

Dhuna e kryer nga junta është dënuar nga Shtetet e Bashkuara, Bashkimi Evropian dhe disa vende të tjera. Junta nuk është lëkundur pavarësisht kritikave ndërkombëtare dhe sanksioneve perëndimore.

Udhëheqësit e juntës pretendojnë se zgjedhjet e mbajtura në nëntor të vitit 2020 ishin të manipuluara. Zgjedhjet u fituan me shumicë dërrmuese nga partia e Suu Kyi./REL

Të ngjashme

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *